Zamknij

Batumi w Gruzji. Wycieczka do słynnego kurortu nad Morzem Czarnym

Nina Czochara
30.10.2019 19:45
Batumi w Gruzji
fot. Shutterstock

Batumi, położone nad wybrzeżem Morza Czarnego, nazywane jest letnią stolicą Gruzji. Turyści przyjeżdżają tutaj głównie po to, by poplażować i pospacerować niemal 8-kilometrowym bulwarem. Ale Batumi, choć dla niektórych nieco przekoloryzowane, może pochwalić się też licznymi muzeami, zabytkami oraz urokliwym Placem Europy. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Batumi i kiedy warto odwiedzić to miasto. 

Batumi jest stolicą słonecznego regionu Adżaria i największym gruzińskim miastem na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. To również popularny kurort wypoczynkowy i bardzo dobra baza wypadowa na wycieczki do pobliskiej Turcji. Batumi przez wielu nazwane jest miastem kontrastów – z jednej strony rozświetlone wieżowce, kluby nocne oraz kasyna, z drugiej zapomniane dzielnice, w których czas jakby się zatrzymał. Choć nie każdego to miejsce zachwyca, jest jednym z głównych celów każdego, kto odwiedza Gruzję. 

Batumi: plaża i Nadmorska Promenada

Większość turystów przyjeżdża tutaj po to, by spędzić wakacje nad morzem i poplażować. Miejska plaża – szeroka, kamienista – choć nie jest szczególnie malownicza, przyciąga sporą liczbę wypoczywających. Atrakcją jest duże molo, przy którym znajduje się elegancka restauracja.

Ci, którzy nie lubią zbyt długo wypoczywać na słońcu, powinni wybrać się na spacer niezwykłą Nadmorską Promenadą obsadzoną palmami. Ten główny deptak miasta ciągnie się na długości niemal 8 kilometrów. To jedyna w swoim rodzaju galeria pod gołym niebem, gdzie znajdują się bardziej i mniej ciekawe rzeźby oraz instalacje: Batumi, Pocałunek, Kobieta na rowerze czy najsłynniejszy pomnik – Ali i Nino – wznoszący się na północnym krańcu promenady.

Nadmorska promenada - Batumi
fot. Shutterstock

Po słynnym bulwarze można spacerować albo wsiąść na rower (są wypożyczalnie) – na deptaku bowiem wytyczono ścieżkę rowerową. Po drodze można zatrzymać się w nowoczesnych kawiarniach, odbić w stronę molo lub odwiedzić jezioro Ardagani – jedną z jego największych atrakcji są tzw. Tańczące Fontanny – codzienny pokaz rozpoczyna się zwykle po zachodzie słońca, ok. godziny 21:00.

Zobacz także

Spacer starówką Batumi

Batumi wyróżnia się na tle innych gruzińskich miast charakterystyczną XIX-wieczną zabudową, która przywodzi na myśl karaibskie miasteczka. Uliczki starówki przypominają senne zaułki Hawany – mnóstwo tu niskich domów z wiszącymi balkonami w kolonialnym stylu. Uderza też kolorystyka miasta, które szczególnie upodobało sobie róż. 

Stare miasto Batumi
fot. Shutterstock

Spora część miasta została gruntowanie zmodernizowana. Swoim wyglądem zachwycają najważniejsze zabytkowe budynki, które odnowiono z dbałością o szczegóły. Doskonałym tego przykładem są chociażby gmachy przy Placu Europy czy Teatr Dramatyczny. Spacerując uliczkami miasta, warto się niejako zgubić i zatrzymać w jednej z klimatycznych kawiarenek. 

Plac Europy i Piazza Batumi

Plac Europy, otoczony eleganckimi gmachami, jest wizytówką starówki i jednym z najładniejszych miejsc w Batumi. To popularne miejsce wypoczynku wśród mieszkańców oraz turystów. Europe Square otaczają zabytkowe, eleganckie obiekty, których fasady wyróżniają się secesyjnym stylem wzbogaconym elementami współczesnymi. Wśród gmachów wyróżnia się szczególnie siedziba Banku Narodowego Gruzji – uwagę zwraca wieża zwieńczona stożkowatym hełmem. 

Popularnym miejscem wśród turystów jest również Piazza Batumi. Plac ten, z otaczającą go zabudową, niektórym przypomina wenecki plac św. Marka w pomniejszonej wersji. Obecnie jest centrum kulturalnym miasta i jednym z najpiękniejszych placów w Gruzji.

Zobacz także

Odpoczynek w Ogrodzie Botanicznym

W Batumi warto odwiedzić XIX-wieczny ogród botaniczny z egzotycznymi roślinami. Przepiękne jest samo położenie tego ogrodu – na wzgórzu, z piękną panoramą kurortu. W ogrodzie zebrano ponad dwa tysiące egzotycznych gatunków roślin z niemal wszystkich stref klimatycznych. Całość podzielono na sekcje: Australia, Nowa Zelandia, Himalaje, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja Wschodnia czy basen Morza Śródziemnego. Każdej unikalnej florze przeznaczono odrębny kawałek ziemi.

Ogród Botaniczny w Batumi
fot. Shutterstock

Co ciekawe, na nadmorskich wzgórzach zobaczymy charakterystyczne układy tarasowe – to pozostałości po osławionych herbacianych polach Batumi. Fantastyczny widok jest z tzw. Green Point, czyli z wysokiego klifu obrośniętego bujną roślinnością. Ogród Botaniczny znajduje się mniej więcej 6 km od centrum miasta, w miejscu zwanym Zielonym Przylądkiem. Na miejsce można dojechać marszrutką (busem) z Batumi.

Zobacz także

Pogoda w Batumi: kiedy warto jechać?

Batumi, położone w strefie subtropikalnej, gwarantuje doskonałe warunki do wypoczynku latem. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) temperatury wahają się w okolicach 30 st. Celsjusza. Jednocześnie Batumi znane jest jako najbardziej deszczowe miasto w Gruzji. Deszcze są tutaj zjawiskiem niemal całorocznym. Letnią stolicę Gruzji najlepiej odwiedzać wiosną, jeszcze przed szczytem sezonu letniego – maj to statystycznie niemal bezdeszczowy miesiąc, a temperatura sięga ok. 20 st. Celsjusza w ciągu dnia. 

Miasto jest popularne wśród turystów również zimą. W najchłodniejszym styczniu temperatura w Batumi dochodzi nawet do 10 st. Celsjusza. Śnieg w samym mieście pojawia się dość rzadko. W miesiącach zimowych Batumi przyciąga również niskim cenami lotów. 

Zobacz także

Źródło: Gruzja. Przewodnik 3 w 1, Anna i Marcin Szymczakowie, Explore! Guide, 2016

___

RadioZET.pl/NC