Zamknij

Bergamo i okolice. Odkrywamy największe atrakcje

Nina Czochara
17.05.2019 14:42
Bergamo
fot. Shutterstock

Bergamo to nie tylko niesamowicie barwne i urokliwe miasteczko, ale też świetny punkt wypadowy do zwiedzania północnej części Włoch. Po przylocie na lotnisko mamy wiele możliwości – zwiedzanie samego Bergamo, poznawanie zabytków Mediolanu, odkrywanie romantyzmu Werony czy wypoczynek nad jeziorami Garda i Como. Z pewnością każdy znajdzie tu atrakcje dla siebie.

Bergamo, położone w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, w ostatnich latach stało się bardzo popularnym kierunkiem tanich linii lotniczych. Lotnisko Mediolan-Bergamo jest obecnie mekką miłośników taniego latania – za lot w obie strony można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Jeśli mamy do dyspozycji kilka dni na zwiedzanie, warto je dobrze zaplanować. Co warto zobaczyć w Bergamo i okolicy? Podpowiadamy.

1. Bergamo

Lotnisko oddalone jest ok. 7 km od historycznego centrum Bergamo. Największe wrażenie robi świetnie zachowane i położone na 400-metrowym wzgórzu Stare Miasto (Citta Alta). W tej części Bergamo, otoczonej przez weneckie mury obronne, znajdziemy XVI-wieczne pałace, niesamowite włoskie place i świątynie. Główną część stanowi Piazza Vecchcia (Stary Rynek) z piękna fontanną, stale tętniący życiem.

shutterstock_bergamo3
fot.

Nie tylko piękne zachowane zabytki składają się na piękno tego miejsca. Z samej góry roztacza się piękny widok na położone niżej Dolne Miasto (Citta Bassa). Połączenie między górną i dolną częścią Bergamo zapewnia kolejka linowa. 

  • Z lotniska Bergamo do historycznego centrum miasta można dojechać w 20 minut lotniskowym autobusem (Airport Bus). Koszt biletu jednorazowego (ważny 90 minut) to ok. 2,5 euro.

2. Mediolan

Mediolan przyciąga nie tylko sklepami największych kreatorów światowej mody, ale także wspaniałą architekturą. Najbardziej reprezentacyjna jest gotycka katedra Duomo di Milano, należąca do największych kościołów na świecie. W Mediolanie zadziwia też majestatyczny zamek Sforzów, XV-wieczny Kościół Santa Maria delle Grazi oraz stadion piłkarski San Siro.

Mediolan
fot. Shutterstock

Warto przespacerować się też po jednej z najbardziej prestiżowych i eleganckich ulic miasta – Via Monte Napoleone, która ciągnie się wzdłuż wspaniałych neoklasycystycznych pałaców i luksusowych sklepów. Nowoczesnym i niezwykle ciekawym projektem w Mediolanie są tzw. Bosco Verticale, czyli leśne wieżowce, których balkony, tarasy i dachy pokryte są łącznie 900 drzewami różnych gatunków, krzewami i bujną roślinnością.

  • Do centrum Mediolanu z lotniska Bergamo można dojechać bezpośrednim autobusem Terravision, który kursuje co 30 minut (podróż trwa około godziny). Cena biletu w jedną stronę to koszt 5,00 euro, w dwie strony 9,00 euro.

Zobacz także

3. Werona

Ciekawym miejscem na jednodniową wycieczkę jest także Werona, nazywana miastem Romea i Julii. To jedno z najpiękniejszych i najbogatszych miast we Włoszech. Miejsce zachwyca wyjątkowym bogactwem wąskich uliczek oraz rzymskich i średniowiecznych zabytków.

Werona
fot. Pixabay

Najsłynniejszą atrakcją Werony, niczym magnes przyciągającą turystów, jest słynny balkon XIII-wiecznej kamienicy przy via Capello (w rzeczywistości przeniesiony z innej kamienicy w latach 20. XX wieku). Oblegany jest również posąg Julii, który znajduje się na dziedzińcu. Panuje przekonanie, że dotknięcie jej prawej piersi ma gwarantować prawdziwą miłość lub (co najmniej) gorący romans we włoskim stylu.

  • Z portu Mediolan-Bergamo dojedziemy w około 2 godziny autobusem (np. Flixbus, ceny biletu od 8 euro) lub autobusem i pociągiem (bilet kosztuje ok. 12 euro).

4. Jezioro Como

Z Mediolanu warto wybrać się też nad jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech – jezioro Como. Jego czyste wody otoczone są zalesionymi pagórkami i skalistymi szczytami Alp. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro Włoch, a nad jego brzegiem znajdują się ekskluzywne hotele i rezydencje gwiazd kina. Właśnie tutaj kręcono wiele światowej sławy produkcji, m.in. „Casino Royale” czy „Gwiezdne Wojny”.

Lecco
fot. Pixabay

Bezpośrednio nad jeziorem Como położonych jest kilkanaście większych bądź mniejszych miast. Największym z nich jest Como przypominające typowe włoskie miasto. Warto odwiedzić też miejscowość Lecco, która zachwyca nie tylko pięknym położeniem, ale także wspaniałą architekturą.

  • Do jeziora Como można dojechać z Bergamo pociągiem odjeżdżającym z głównego dworca kolejowego. Przejazd do miasta Lecco trwa 40 minut i kosztuje ok. 4 euro. Z lotniska na dworzec trzeba najpierw dotrzeć autobusem.

Zobacz także

5. Jezioro Garda

Przylatując do Bergamo, trzeba koniecznie odwiedzić jezioro Garda – największe we Włoszech. Już w XIX wieku europejscy arystokraci, polityki i literaci odkryli uroki tego miejsca. Do czołowych atrakcji południowego wybrzeża jeziora Garda należy Sirmione. Ta urokliwa miejscowość zachwyca malowniczym położeniem na półwyspie, a na dodatek można tu zobaczyć pozostałości rzymskich i średniowiecznych budowli. Północne wybrzeże jeziora spodoba się miłośnikom sportów wodnych. Riva del Garda słynie z doskonałym warunków do uprawiania surfingu.

Sirmione
fot. pixabay
  • Aby dotrzeć do jeziora Garda, najpierw trzeba dojechać autobusem do dworca kolejowego. Stamtąd można dojechać na południowe wybrzeże jeziora (bilet kosztuje ok. 8 euro). Cała podróż na miejsce zajmie niecałe 2 godziny.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC