Zamknij

Udają ratowników GOPR i szaleją skuterami śnieżnymi po szlakach turystycznych

11.02.2021 13:55
Beskidy. Udają ratowników GOPR i szaleją skuterami śnieżnymi po szlakach turystycznych
fot. Robertharding/EASTNEWS

Zima w pełni, więc amatorzy jazdy na skuterach śnieżnych postanowili poszaleć w Beskidach. Okazuje się, że część z nich, by bezkarnie szarżować po szlakach turystycznych, podszywa się pod ratowników GOPR. 

Na szlakach turystycznych w Beskidach w ostatnim czasie pojawiło się wielu amatorów ekstremalnej jazdy na skuterach śnieżnych. Do ratowników GOPR docierają liczne sygnały o niebezpiecznym zachowaniu części kierowców.

Podszywają się pod ratowników GOPR i szarżują skuterami w Beskidach

Jak dalej informują służby, zgłoszenia często dotyczą osób, które bezprawnie poruszają się po Beskidach, bezpośrednio zagrażając przy tym bezpieczeństwu turystów, na przykład jeżdżąc po szlakach turystycznych z dużą prędkością. Ponadto szaleńcza jazda negatywnie wpływa także na środowisko naturalne - skutery dewastują młodniki.

Okazuje się, że część kierowców, by bezkarnie szarżować po szlakach turystycznych, podszywa się pod ratowników GOPR. Zakładają oni specjalne kamizelki lub kurtki z emblematem organizacji, które można łatwo kupić przez internet lub zrobić samodzielnie.

W opublikowanym poście na Facebooku GOPR Beskidy służby przypominają, że ratownik, który wykonuje patrol lub czynności ratunkowe zawsze posiada odpowiedni ubiór i apteczkę, a także zachowuje się zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa. 

Jeśli turysta ma wątpliwości co do tego, czy skuterem śnieżnym, aby na pewno kieruje ratownik, może zadzwonić do Stacji Centralnej GB GOPR w Szczyrku. W ten sposób można dowiedzieć się, czy w danym rejonie jest zgłoszony wyjazd ratownika.

Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo turystów informujemy, że wszystkie nadużycia będą zgłaszane na Policję - czytamy we wpisie ratowników w mediach społecznościowych.

RadioZET.pl