Zamknij

Bez wizy do USA. Ilu Polaków złożyło wniosek? Ambasador publikuje dane

Nina Czochara
30.01.2020 15:37
USA - Nowy Jork i Statua Wolności
fot. Shutterstock

Polacy mogą podróżować bez wizy do USA od listopada ubiegłego roku. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, poinformowała, że od momentu zniesienia wiz ponad 20 tys. Polaków uzyskało autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA).

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez ubiegania się o wizę. Pozwala na program ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), do którego przystąpiła Polska. Aby podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest rejestracja w systemie ESTA. Pozwala to na przeprowadzenie wstępnej kontroli podróżnych – pytania mają być podobne do tych, które są zawarte w formularzu wizowym. 

USA. 20 tys. chętnych na podróż bez wiz

"Fantastyczna informacja! Od listopada 2019 aż 20 tys. Polaków uzyskało autoryzację w systemie ESTA. Dzięki wprowadzeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego podróżowanie do USA stało się o wiele prostsze. Dziękujemy za chęć odwiedzenia naszego wspaniałego kraju" – napisała w środę (29 stycznia) na Twitterze amerykańska ambasador.

Zobacz także

Rejestracja w systemie ESTA

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów (ok. 56 złotych). Polacy odczują sporą różnicę finansową - wcześniej opłata za wszczęcie procedur wizowych wynosiła 160 dolarów (ok. 640 zł). 

W przypadku wniosków ESTA krócej wypełnia się również elektroniczne formalności – ok. 20 minut. Należy to zrobić najpóźniej 72 godziny przed przybyciem do USA. Rejestracji można dokonywać online pod adresem https://esta.cbp.dhs.gov. Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać Stany Zjednoczone wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni.

Zniesienie wiz do USA nie oznacza, że wszyscy Polacy będą mogli bez żadnego problemu wjechać na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje oficer służby imigracyjnej na lotnisku lub w porcie w czasie kontroli paszportów. Może on odesłać do Polski każdą osobę, która wzbudzi jego podejrzenia co do prawdziwego celu przyjazdu do USA.

ZOBACZ TAKŻE:

• Wiza turystyczna: gdzie jest wymagana? Lista popularnych kierunków wakacyjnych

• USA: atrakcje, parki, zabytki. Co warto zobaczyć w USA? [Przewodnik]

Źródło: businessinsider.com.pl, tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC