Zamknij

Białe domki w Andaluzji to efekt licznych epidemii. Historycy potwierdzają

Nina Czochara
02.06.2020 16:56
Pueblos blancos - białe domki w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Hiszpańscy naukowcy i antropolodzy przypomnieli, dlaczego charakterystyczne domki w Andaluzji są pomalowane na biało. Jak wyjaśnili, to efekt licznych epidemii, które przez wieki przechodziły przez kraj. 

Typowe dla położonej na południu Hiszpanii Andaluzji domy malowane na biało to pozostałość po epidemiach, które przez wieki przetoczyły się przez ten region Półwyspu Iberyjskiego - przypominają historycy i antropolodzy.

Białe domki pozostałością epidemii

Gema Carrera, antropolog zatrudniona w Andaluzyjskim Instytucie Dziedzictwa Historycznego, stwierdziła w opublikowanej na YouTube w niedzielę wideokonferencji, że przez ostatnie stulecia typowym kolorem dla budynków mieszkalnych Andaluzji stał się biały. Podkreśliła, że wpływ na to miały epidemie.

Zarówno Carrera, jak i inni hiszpańscy historycy sztuki przypominają, że przed kilkoma stuleciami utrwalił się w południowej części Hiszpanii rytuał malowania mlekiem wapiennym domów, w których podczas epidemii umierały osoby zainfekowane.

Historyk Maria Jose Davila w rozmowie z dziennikiem "El Pais" przypomniała, że już w XVII w. podczas rozmaitych epidemii praktykowany był zwyczaj malowania roztworem wapna grobów osób zmarłych wskutek zarazy.

Andaluzja. Budynki dezynfekowane wapnem

Stołeczna gazeta przypomniała, że współcześnie w Hiszpanii w społeczeństwie nieznane są już praktycznie zwyczaje dotyczące licznych w przeszłości chorób zakaźnych dziesiątkujących miejscowe populacje.

"El Pais" twierdzi, że w Andaluzji masowe dezynfekowanie wapnem rozmaitych budynków w czasie epidemii tyfusu, żółtej febry czy dżumy przybrało przez lata formę “rytuału społecznego”.

Madrycki dziennik przypomniał, że już w drugiej połowie XX w. wapno używane do malowania domów zastąpiła biała farba, a tylko w kilku gminach współczesnej Andaluzji przetrwał zwyczaj malowania domów i zabudowań gospodarczych w sposób taki sam, jak w poprzednich stuleciach, czyli przy użyciu wapna. 

___

RadioZET.pl/PAP/NC