Zamknij

Białoruś otwiera "strefę czarnobylską" dla turystów. Dostępne są już pierwsze wycieczki

Nina Czochara
11.04.2019 14:29
Białoruś otwiera "strefę czarnobylską" dla turystów. Dostępne są już pierwsze wycieczki
fot. Pixabay

To propozycja dla amatorów nietypowych wycieczek. Po 33 latach od katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, Białoruś otwiera dla turystów „zakazaną strefę”. Do zwiedzania udostępniono 95 wysiedlonych po wybuchu elektrowni wiosek na południu kraju.

Chodzi o największy na Białorusi i jeden z największych rezerwatów w Europie - Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny. Kiedyś mieszkało tu blisko 22 tys. osób w 95 niewielkich wioskach. Tuż po tragedii z 1986 roku ludność wysiedlono, a gigantyczny teren zamknięto. Strefa graniczy z Ukrainą - z Czarnobylem i opuszczonym "miastem widmo" Prypeć. 

Wycieczki do zakazanej "strefy Czarnobyla"

Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny to był wielokrotnie badany przez naukowców i specjalistów. Okazuje się, że teraz będzie dostępny również dla turystów. Zarząd rezerwatu proponuje turystom dwie trasy, które pod względem promieniowania mają być najbezpieczniejsze dla organizmu człowieka. Zastępca dyrektora rezerwatu, Maksim Kudin, stwierdził nawet, że turysta podczas jednego dnia takiej wycieczki dostanie mniejszą dawkę promieniowania niż podczas przelotu samolotem.

Ile będzie kosztowała wycieczka do "strefy czarnobylskiej"? Według wstępnych informacji koszt wycieczki dla pięcioosobowej grupy wyniesie 340 białoruskich rubli (ok. 600 złotych). Warto pamiętać, że na teren strefy nadal nie można wchodzić na własną rękę, a wszyscy turyści muszą przebywać pod opieką przewodnika, który odprowadzi do 95 wysiedlonych wiosek. Na początku pierwsze grupy będą wpuszczane tylko dwa razy w miesiącu. Później stopniowo liczba wycieczek będzie wzrastać. 

Na Ukrainie wycieczki do Czarnobyla są organizowane od lat. W ramach takiej wycieczki można zwiedzić m.in. Prypeć. Koszt takiej jednodniowej wyprawy dla zwiedzających spoza Ukrainy zaczyna się od 100 dolarów.

Przeczytaj także:

„Hotel slumsy” w Bombaju dostępny dla turystów

Begpacking – nowe zjawisko wśród podróżujących po świecie. Turyści żebrzą na ulicy 

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC