Zamknij

A może rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rząd oferuje nawet 500 tys. zł na rozwój biznesu!

Redakcja
06.03.2018 10:29
Bieszczady - pozyczka na rozwój biznesu
fot. Fotolia

Czy myślałeś kiedyś o tym, aby porzucić pracę w korporacji, wyjechać w góry i tam prowadzić własny pensjonat? Teraz jest dobra okazja, aby zrealizować to marzenie. Rząd oferuje pół miliona pożyczki na rozwój biznesu turystycznego. Trzeba jednak spełnić pewne warunki…

Popularne niedawno oferty europejskich miasteczek, które w zamian za dofinansowanie lub bardzo niskie ceny nieruchomości próbują przyciągnąć ludzi do wyludniających się miasteczek, spotykały się dotąd z ogromnym zainteresowaniem. W ostatnim czasie można było chociażby kupić dom na Sardynii za 4 zł w zamian za całkowity remont budynku lub otrzymać 90 tys. zł w zamian za przeprowadzkę do szwajcarskiej wioski Albinen.

Bieszczady - do wzięcia nawet pół miliona pożyczki

W ślad za europejskimi ofertami poszedł również polski rząd, który chce nieco ożywić region. Padło na Bieszczady. Każdy, kto chociaż raz marzył o tym, aby rzucić wszystko i wyjechać w polskie góry, może zrealizować swoje marzenie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka" oferuje nisko oprocentowaną pożyczkę na rozwój turystycznego biznesu. W przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu, nie trzeba mieć wkładu własnego, a oprocentowanie będzie niższe niż w przypadku banków.

Na kredyt będą mogli liczyć przedsiębiorcy prowadzący biznes nie dłużej niż 2 lata lub tworzący obiekty przyjazne rowerzystom w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Kwota pożyczki może sięgać nawet 500 tysięcy złotych, ale czas na jej spłatę to maksymalnie 60 miesięcy, czyli 5 lat.

O wsparcie z programu mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę oraz prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

Na co można przeznaczyć kredyt?

Pieniądze muszą być wydane na inwestycje w obiekty noclegowe (np. pensjonat czy ośrodek agroturystyczny), rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej (np. stacja narciarska), tworzenie parków tematycznych czy produkcję oraz sprzedaż ekologicznej żywności i produktów regionalnych.

Budżet można przeznaczyć na zakup gruntu – byle jego wartość nie przekroczyła 90 proc. całego dofinansowania i pod warunkiem, że będzie nieruchomość będzie związana z prowadzonym biznesem. Nie ma też przeciwwskazań, by wydać pieniądze na materiały promocyjne, sprzęt komputerowy czy samochód.

Z korzyścią dla Bieszczad

Program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka" to inicjatywa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na wsparcie biznesu w Polsce Wschodniej. Władze liczą, że dzięki temu uda się ściągnąć w Bieszczady kreatywnych przedsiębiorców, którzy w znaczący sposób przyczynią się do rozwoju regionu i zmniejszenia bezrobocia.

- Polska Wschodnia to makroregion o doskonałych walorach turystycznych i ogromnym, choć wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale. Jesteśmy świadomi ograniczeń, jakie tutejsze firmy napotykają planując inwestycje. Głównym problemem jest kapitał. Dlatego oddajemy w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pomoże im rozwinąć biznes, a wszystkim da zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości usług turystycznych w Polsce Wschodniej – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC