Zamknij

Biskupin na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać na Pałukach?

27.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 14:21
Biskupin na weekend. Co zobaczyć i gdzie się zatrzymać na Pałukach?
fot. Shutterstock

Biskupin to to jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce i idealny pomysł na weekendową wycieczkę. Poznaj praktyczny przewodnik po Biskupinie: dojazd, atrakcje i informacje turystyczne

Biskupin jest jedną z atrakcji, które są najbardziej rozpoznawalne w Europie, w Polsce zaś raczej nie znajdzie się człowiek, który nie usłyszał nigdy nazwy Biskupin. Wieś położona na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w województwie kujawsko – pomorskim. Administracyjnie Biskupin należy do gminy Gąsawa. Wioska ta leży w obrębie regiony historyczno – etnograficznego zwanego Pałukami.

Informacje o Biskupinie

Biskupin to osada obronna kultury łużyckiej z lat 550 – 400 p.n.e. Jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce. Szacuję się, że mieszkało w niej ok. 1000 osób. Osadę otaczał 6 metrowy wał wykonany z drewna. Do osady można było dostać się przez bramę, służącą jako punkt obserwacyjny. To woda zmusiła mieszkańców do opuszczenia grodu, jednak to dzięki niej możemy również poznać historie tubylców.

Biskupin – dojazd

Dojazd do Biskupina jest przyjemny i łatwy. Większość trasy to trasa ekspresowa – nr 5 z Gniezna w stronę Żnina, dopiero po zjeździe na Biskupin zaczyna się węższy i mniej przyjemny odcinek do pokonania. Istnieje również kolejka, która może być wspaniałą przygodą. Jeśli masz więcej czasu możesz skorzystać z kolejki wąskotorowej, musisz jednak zostawić samochód w Gąsawie, w którym odjazdy kolejki wąskotorowej są codziennie w sezonie turystycznym (od 1 maja do 30 sierpnia). Ceny są równie przyjemne jak atrakcja, bowiem za bilet ulgowy zapłacisz jedynie 10 zł, zaś normalny kosztuje 13.

Biskupin – atrakcje turystyczne

W Biskupinie nie brakuję obiektów do zwiedzania oraz miejsc, które na długo zapadną w Twojej pamięci.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Na ten obiekt musisz zarezerwować przynajmniej kilka godzin, bowiem oferuję on wiele atrakcji. Początki Muzeum Archeologicznego w Biskupinie sięgają 30-tych lat XX wieku, kiedy to w momencie obniżenia się stanu wody w Jeziorze Biskupińskim światłu dziennemu ukazały się palisady dawnej osady. Prowadzone prace rekonstrukcyjne pozwoliły na utworzenie rezerwatu archeologicznego, który jest jednym z najbardziej znanych w całej Europie Środkowej. Największą zaletą Muzeum Archeologicznego w Biskupinie jest niewątpliwie pokazanie namacalnej, żywej historii. Rekonstrukcje chat i sprzętu codziennego użytku sprzed tysięcy lat robią ogromne wrażenie i dają możliwość poznania naszych przodków.

Biskupin - przewodnik

Na początku naszej przygody w Biskupinie odwiedzimy Wioskę Neolityczną z Epoki Kamienia, tu możemy podziwiać rekonstrukcję domów sprzed tysięcy lat. W jednym z nich znajduję się wyjątkowa wystawa - „Epoka pierwszych rolników”, to właśnie tutaj możemy poznać pierwsze kroki związane z rolnictwem. Następnie kierujemy się do Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, tutaj zaś znajduję się wał obronny z wieżą. Kolejnym punktem jest Wioska Wczesnopiastowska zamieszkiwana niegdyś przez rzemieślników. Kolejnym punktem jest Pawilon Muzealny z wystawami czasowymi i stałą – „Świat historii nad Jeziorem Biskupińskim”. Zaraz po nim znajduję się Kwatera Archeologii Doświadczalnej, w której wytwarzane są przedmioty codziennego użytku w ten sam sposób jak tysiące lat temu. Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Chata Pałucka z czynną pasieką i studnią.

Pawilon Muzealny w Biskupinie

Tuż przed wejściem na teren rezerwatu archeologicznego znajduję się Pawilon Muzealny, w którym odbywają się wystawy czasowe oraz stałe, na których możesz poznać historię Biskupina i obejrzeć artefakty wydobyte dzięki żmudnej pracy archeologów.

Czytaj także:  Tatrzański Park Narodowy: atrakcje, transport. Oto lista miejsc, które musisz zobaczyć

Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Od 1995 r., zawsze we wrześniu, w Biskupinie odbywa się Festyn Archeologiczny. Każda edycja imprezy ma swój temat przewodni.
Ceny biletów obejmują zwiedzanie również rezerwatu archeologicznego i pawilonu muzealnego.
Normalny – 18 zł,

Ulgowy – 12 zł

Dzieci do lat 6 włącznie – wstęp wolny,

Osoby niepełnosprawne – 1 zł.

Zamek w Wenecji

Ruiny zamku to kolejne miejsce, które należy odwiedzić będąc w Biskupinie. Zamek jest jednym z pierwszych obronnych zamków zbudowanych w Polsce. Niegdyś strzegł szlaku który łączył Żnin z Gnieznem. Według lokalnych wierzeń, to właśnie w nim testowano armaty przed bitwą pod Grunwaldem

Rejs Diabłem Weneckim

Gdy już zakończysz zwiedzanie Muzeum w Biskupinie możesz wybrać się na rejs „Diabłem Weneckim” po jeziorze Biskupińskim. Ten mały statek pasażerski tylko czeka, aby móc pokazać Ci Biskupin z innej perspektywy.

Biskupin – informacje praktyczne

Terminy i godziny otwarcia

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie:

  • maj-wrzesień 9.00-18.00
  • listopad-marzec 9.00-16.00
  • kwiecień, październik 9.00-17.00

1 stycznia, w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada i 25 grudnia pawilon muzealny jest nieczynny, rezerwat można zwiedzać w godzinach jego otwarcia.

Bilety wstępu do Biskupina

  • Normalny - 15 zł
  • Ulgowy (młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunami) - 8 zł
  • Dzieci do lat 6 włącznie - wstęp wolny

Nocleg w Biskupinie

Do dyspozycji turystów zwiedzających Biskupin jest Dom Muzealnika, w którym możesz wykupić sobie nocleg by pobyć w historycznej osadzie trochę dłużej niż kilka godzin.