Zamknij

Blisko 200 turystów utknęło na Zanzibarze. Przez usterkę samolotu nie mogli wylecieć z wyspy

16.02.2021 09:06
Samolot
fot. Shutterstock

Około 180 ukraińskich turystów nie mogło wyjechać z Zanzibaru z powodu usterki samolotu. Pasażerowie, wśród nich także dzieci, czekali ponad trzy doby na wylot. Przewoźnik i biuro podróży tłumaczyli, że w związku z restrykcjami koronawirusowymi trudno jest w szybkim czasie zorganizować powrotny rejs. Ostatecznie, po kilkudniowym oczekiwaniu, grupa turystów wyruszyła w poniedziałek w nocy w podróż powrotną. 

O tym, że z powodu usterki samolotu na Zanzibarze (Tanzania) utknęli ukraińscy turyści, poinformował rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Zapewnił, że MSZ i ambasada Ukrainy w Kenii współpracują z touroperatorem, aby turystom zagwarantowano odpowiednie warunki oczekiwania i jak najszybciej rozwiązano kwestię ich powrotu do domu. 

Ukraińska redakcja BBC, która rozmawiała z pasażerami oczekującymi na wylot, podała, że samolot ukraińskich linii SkyUp miał wylecieć w sobotę. Niestety z powodu problemów z maszyną wylot mocno się opóźnił, a podróżni musieli w bardzo niekomfortowych warunkach oczekiwać na powrót. 

Zanzibar. 180 turystów utknęło na kilka dni na wyspie

Kilku pasażerów poinformowało, że nie wszystkim zagwarantowano hotel i niektórzy spali na zewnątrz, na trawie. Osoby, którym zapewniono nocleg, skarżyły się na warunki zakwaterowania: hotel mieścił się w niebezpiecznej dzielnicy, obok domu publicznego.

 – Wciskają nas po hotelach, wszędzie niehigieniczne warunki, ludzie śpią z dziećmi, gdzie popadnie. Nie ma dokładnej informacji (w sprawie wylotu), co dwie godziny opóźniają  – powiedział BBC jeden z turystów Jewhen.

Biuro podróży i przewoźnik zapewniali, że zagwarantowali turystom odpowiednie warunki i podkreślają, że opóźnienie wylotu związane jest z restrykcjami pandemicznymi.

 – Przeciwkoronawirusowe ograniczenia różnych krajów dotyczące przekraczania granic przez obcokrajowców znacznie komplikują nasze operacyjne możliwości (...). To obecnie jeden z głównych powodów opóźnienia – napisano w ich oświadczeniu, cytowanym przez BBC.

Rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko poinformował dzisiaj rano na swoim Twitterze, że samolot linii SkyUp wyruszył w rejs powrotny z Zanzibaru do Kijowa w poniedziałek w nocy (16 lutego). 

Zobacz także

Zanzibar popularnym kierunkiem w dobie pandemii

Zanzibar, archipelag należący do Tanzanii, jest licznie odwiedzany w czasach pandemii przez turystów. Nie ma tu żadnych ograniczeń - nie trzeba nosić maseczek ani utrzymywać dystansu społecznego. Co więcej, to jeden z nielicznych krajów na świecie, które nie wprowadziło dla podróżujących restrykcji w postaci obowiązkowego negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy konieczności poddania się izolacji po przylocie.

Podczas gdy inne kraje afrykańskie zamykają granice, wprowadzają obostrzenia i przeprowadzają szczepienia przeciwko koronawirusowi, Tanzania odrzuca szczepionki. Prezydent John Magufuli wyraził przed kilkunastoma dniami wątpliwość co do ich skuteczności i podkreślił, że przed koronawirusem "chroni ich Bóg". 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podawała, że w okresie od marca do maja ubiegłego roku w Tanzanii zakaziło się koronawirusem 509 osób, z których 21 zmarło. Od tej pory nie podawano już w tej kwestii żadnych informacji.

Źródło: PAP, Twitter