Zamknij

Bloki skalne wielkości budynków spływają z lawą z wulkanu Cumbre Vieja. Do sieci trafiły nagrania

12.10.2021 11:02
Wulkan Cumbre Vieja
fot. EPA/MIGUL CALERO

W ostatnich dniach notowana jest coraz większa aktywność wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma. Erupcja Cumbre Vieja przybiera na sile - kilka dni temu zapadła się północna część jego krateru. Wtedy też wraz z rzeką lawy w dół zaczęły spływać bloki skalne wielkości... budynków. Do sieci trafiły nagrania ukazujące to zjawisko.

19 września rozpoczęła się erupcja wulkanu Cumbre Vieja, który zlokalizowany jest na La Palmie należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wcześniej góra przez kilkadziesiąt lat pozostawała uśpiona. Na kilka dni przed wybuchem dawała jednak wyraźne sygnały, że budzi się do życia - w regionie tym bowiem zarejestrowano kilkadziesiąt wstrząsów sejsmicznych.

Od 3 tygodni z krateru na hiszpańskiej wyspie wydobywa się lawa, która nie tylko pochłonęła prawie 500 ha terenu, ale też zniszczyła prawie 1200 budynków - w tym domów. Niedawno doszło do zawalenia się północnej części wierzchołka, co spowodowało wydobycie jeszcze większej ilości magmy. Teraz wraz z nią spływają w dół ogromne bloki skalne, które wielkością dorównują... kilkupiętrowym blokom.

Bloki skalne wielkości budynków spływają z lawą z wulkanu Cumbre Vieja. Do sieci trafiły nagrania

Erupcja Cumbre Vieja spędza sen z powiek władzom i mieszkańcom hiszpańskiej La Palmy. Ostatnio doszło bowiem do rozerwania krateru wulkanu, przez co jeszcze więcej lawy zaczęło spływać do Atlantyku. Tutejszej ludności zagrażają nie tylko rozżarzona magma i gęsty pył, ale też bloki skalne sunące w dół stożka.

Jak podaje portal TVN Meteo, lawa niesie ze sobą ogromne fragmenty skał, które również stwarzają ogromne niebezpieczeństwo. Hiszpański Instytut Geologii i Górnictwa, który przygląda się sytuacji na wyspie, ostrzega i alarmuje o zachowanie ostrożności.

Zawalenie się północnej części wulkanu spowodowało uwolnienie dużych bloków materiału skalnego i wystąpienie nowych przepływów wzdłuż obszarów już ewakuowanych - czytamy na twitterowym koncie Departament Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii.

Wraz z rzeką magmy o temperaturze w wysokości nawet 1240 stopni Celsjusza płyną do oceanu skały o wielkości kilkupiętrowych budynków. Do sieci trafiło nagranie ukazujące to zjawisko.

Przypominamy, że erupcja trwa już 3 tygodnie, ale eksperci nie mają wątpliwości, że może się przeciągnąć aż do grudnia. Od wybuchu ewakuowano z pobliskich okolic aż 6 tysięcy osób.

Źródło: TVN Meteo