Zamknij

Bodrum. Odkrywamy najpiękniejszy kurort Turcji Egejskiej

Redakcja
26.07.2018 14:25
Bodrum
fot. Shutterstock

Bodrum przez wielu nazywane jest „tureckim Saint-Tropez”. Wszystko za sprawą lazurowej wody i niesamowitych kąpielisk. Inni z kolei widzą w tym kurorcie „tureckie Santorini” ze względu na białe domki i urokliwe uliczki. Nie ulega wątpliwości, że Bodrum to jeden z najpiękniejszych zakątków w regionie Turcji Egejskiej.

Bodrum położone jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Morzem Egejskim, naprzeciw greckiej wyspy Kos. Ze względy na swoją lokalizację należy do regionu Turcji Egejskiej. Choć Riwiera Turecka cieszy się większą popularnością (głównie ze względu na niższe ceny i bogatszą ofertę hotelową), to uroki tej części wybrzeża zdecydowanie rekompensują tę różnicę w cenie. Górzyste krajobrazy, krystalicznie czysta woda i niezwykły klimat zachęcają do odwiedzenia tutejszych kurortów. 

Turecki kurort atrakcji i zabawy

Bodrum w sezonie zimowym „umiera”, a latem staje się tętniącym życiem kurortem wypełnionym turystami spragnionymi zabawy. W centrum znajduje się mnóstwo barów czy dyskotek, gdzie można tańczyć i bawić się do białego rana.

Bodrum nocą
fot. Shutterstock

Tak naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Są kluby jazzowe z muzyką na żywo oraz te grające jedynie muzykę lat 80. Są również dyskoteki z pokazami laserów, jak choćby słynny Halikarnas. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się też dyskoteka na katamaranie – podczas nocnego rejsu po zatoce można tańczyć pod gołym niebem i podziwiać widoki na pięknie oświetlone miasto.

Zobacz także

Największe atrakcje Bodrum

Oprócz pięknych plaż i luksusowych kompleksów hotelowych Bodrum pełne jest greckich i rzymskich zabytków. To wielotysięczne miasto ma przebogatą historię, której ślady można podziwiać na każdym kroku. Symbolem Bodrum jest Zamek św. Piotra, czyli imponująca, XV-wieczna twierdza stworzona przez joannitów. Obecnie w budowli, piękne położonej nad morzem, mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej.

Zamek Bodrum
fot. Sutterstock

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinien być również Halikarnas, czyli słynne stanowisko archeologiczne. Największą sławę temu miejscu przyniosło Mauzoleum (grobowiec Mauzolosa), czyli jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Ten cenny zabytek nie przetrwał jednak do naszych czasów – zaniedbana budowla pod wpływem czasu, działań ludzi i trzęsień ziemi stopniowo popadała w ruinę. Do atrakcji Bodrum zalicza się również wielki, antyczny amfiteatr, położony na zboczu wzgórza Göktepe oraz słynny punkt widokowy z wiatrakami, skąd rozciąga się fantastyczny widok na Bodrum.

Z Bodrum na Kos? Obowiązkowo!

Bodrum słynie też z jednej z największych przystani jachtowych nad Morzem Egejskim. Z tutejszego portu codziennie odpływają promy na wyspy greckie, m.in. Kos. Rejsy na tę wyspę cieszą się ogromną popularnością – i nie ma się czemu dziwić, bo to miejsce naprawdę wyjątkowe, a dodatku oddalone zaledwie 5 km od wybrzeża Turcji. Na Kos zachwycają nie tylko długie, przepiękne plaże, ale też typowo greckie wioski, zielone krajobrazy oraz znakomita kuchnia. To tutaj właśnie, w V wieku p.n.e., urodził się słynny lekarz i ojciec medycyny, Hipokrates. Do dziś zachował Asklepion, czyli dawne greckie sanatorium, wzniesione w IV w. p.n.e., gdzie uczył się sam Hipokrates.

Kos
fot. Shutterstock

Rejs z Bodrum na Kos promem trwa godzinę (koszt ok. 19 euro), natomiast katamaranem zaledwie 20 minut (w cenie 23 euro). Można także wykupić zorganizowaną wycieczkę na Kos z lokalnym biurem – wówczas w cenie jest nie tylko rejs, ale również zwiedzanie wyspy z przewodnikiem oraz posiłek z napojami.

Zobacz także

Pamiątki z wakacji. Co warto kupić w Bodrum?

Na początek warto zapamiętać, że w całej Turcji cena na produkcie nie oznacza, że tyle musimy za niego zapłacić. Targowanie to nieodłączny element zakupów w tym kraju. Bardzo często cena wyjściowa jest o ok. 70 proc. wyższa od tej, którą możemy uzyskać, więc naprawdę warto spędzić kilka minut na targowanie, by zaoszczędzić trochę na inne przyjemności.

Co przywieźć z wakacji w Bodrum? Na przykład przyprawy. W tym celu warto wybrać się na targ, gdzie znajdują się stragany wypełnione aromatycznymi i kolorowymi przyprawami – sprzedawcy pakują je próżniowo, więc spokojnie można je zabrać do Polski. W całej Turcji popularna jest również ceramika. Pięknie zdobiony, ręcznie malowany ceramiczny talerzyk lub miseczka to świetny pomysł na pamiątkę. Obowiązuje jednak stała zasada: im większy nakład pracy włożony w daną rzecz, tym jest ona droższa.  

Ceramika
fot. Shutterstock

Turcja słynie też kawy, a samo jej przygotowanie jest prawdziwym rytuałem – drobno zmielone ziarna wsypuje się do specjalnego tygielka napełnionego wrzątkiem, dodaje cukier i stawia na ogniu. Doskonałą pamiątką z wakacji będzie więc oryginalny zestaw do parzenia kawy – dzięki niemu można zaserwować swoim gościom prawdziwą kawę po turecku. Wielbiciele słodyczy powinni kupić słynną już baklavę lub lokum – słodkie ciasteczka w różnych kolorach i kształtach.                                                                    

Bodrum: informacje praktyczne

Położenie: rejon Turcji Egejskiej, w południowo-zachodniej części kraju
Kiedy warto jechać do Bodrum? Sezon w rejonie Turcji Egejskiej rozpoczyna się w maju i kończy w październiku. W szczycie lata (lipiec-sierpień) można spodziewać się 13 słonecznych godzin dziennie i temperatury przekraczającej nawet 35˚C. Choć dla wielu to idealna pogoda na słoneczny wypoczynek, trzeba przygotować się na tłumy turystów i wyższe ceny. W maju, wrześniu oraz październiku słońce nie grzeje już tak mocno (ok. 22-26˚C), ale to zdecydowanie lepszy czas na zwiedzanie.
Ceny wakacji: Tygodniowe wczasy w Bodrum w hotelu 3-gwiazdkowym (z all inclusive) kosztują we wrześniu od 1300 zł za osobę. Hotele o wyższym standardzie kosztują kilkaset złotych więcej. 

Przeczytaj także:

 Riwiera Turecka. Podpowiadamy, który kurort wybrać na wakacje

 Kapadocja – w krainie baśniowych krajobrazów 

• Alanya: turecki kurort atrakcji. Co warto zobaczyć i kiedy jechać?

• Side w Turcji: tam, gdzie wypoczywała Kleopatra

___

RadioZET.pl/NC