Zamknij

Brak podróży źle wpływa na zdrowie psychiczne. Tak mówią najnowsze badania

08.10.2020 16:59
Podróżniczka
fot. Shutterstock

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zrezygnowało ze swoich wakacyjnych planów. Okazuje się, że brak wyjazdów i tęsknota za dalekimi podróżami może znacząco wpływać na zdrowie psychiczne. Aż 48 proc. respondentów biorących udział w badaniu przyznało, że odczuwa „uczucie niepokoju oraz stresu”, które zwykle rozładowywali w czasie podróży. 

Jak wynika z wyników raportu Amex Trendex 2020, stworzonego na zlecenie American Express, brak podróży ma realny wpływ na ogólne samopoczucie ludzi i może odbić się na naszym zdrowiu psychicznym. 

Jak brak podróży wpływa na naszą psychikę?

Badanie zostało przeprowadzone w USA wśród 2 tys. osób, które same określiły siebie jako "podróżujący". Wyniki ankiety pokazały, że niemal połowa respondentów (48 proc.) odczuwa „niepokój i stres” z powodu braku możliwości swobodnego podróżowania. Aż 78 proc. badanych uważa, że podróżowanie jest „jedną ze znaczących czynności, których w ostatnim czasie brakuje im najbardziej”.

Około 67 proc. osób biorących udział w badaniu przyznało, że gdy minie kryzys wywołany pandemią i podróże staną się bezpieczne, zdecydują się na wyjazd w mniejszej grupie lub wyłącznie z najbliższymi. Jako kluczowe kwestie w czasie wyjazdów podano wysoki standard czystości oraz elastyczność w kwestii zmiany terminu. Wielu respondentów, bo aż 61 proc. podało, że jest w stanie dopłacić do biletu lotniczego, aby mieć obok siebie pusty fotel. 

Co ciekawe, niemal połowa ankietowanych byłaby skłonna przenieść się w nowe miejsce nawet na cały rok, jeśli tylko sprzyjałyby temu warunki finansowe i zdrowotne.

Źródło: travelandleisure.com, national-geographic.pl