Oceń
Bruksela jest nie tylko nowoczesną stolicą Belgii, Unii Europejskiej i NATO. To również miasto pięknych secesyjnych kamienic, średniowiecznych fortyfikacji i wybitnych dzieł sztuki. Bruksela niemal każdemu kojarzy się też z piwem, doskonałą czekoladą i frytkami. Co warto zobaczyć w Brukseli i o czym warto wiedzieć przed podrożą? Podpowiadamy.
Bruksela położona jest w środkowej części Belgii nad rzeką Zenne. Miasto to znane jest na arenie międzynarodowej jako siedziba króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto siedziba instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. Ale stolica Belgii oferuje znacznie więcej - zabytki, piękną architekturę, doskonałą czekoladę i piwo oraz wiele innych atrakcji. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po atrakcjach Brukseli.
Grand Place: Wielki Plac w Brukseli
To jeden z najbardziej urokliwych historycznych rynków w Europie. To tu znajduje się charakterystyczny ratusz w stylu gotyckim (z lekko krzywą wieżą) ukończony w 1459 roku. Tutaj również zachwycają przepiękne wielopiętrowe kamienice pobłyskujące złotymi dekoracjami.
Uwagę zwraca również XIX-wieczny Dom Króla, w którym z czasem stworzono Muzeum Miejskie. Wśród kolekcji tego obiektu znajduje się m.in. ceramika, wyroby ze srebra oraz kolekcję przebrań Manneken Pis, „siusiającego” chłopca-fontanny, który jest charakterystycznym punktem miasta.
Grand Place jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. To miejsce wielu improwizowanych koncertów, układanych co dwa lata kwiatowych dywanów i największego stężenia selfie sticków w kraju. W sezonie letnim warto wybrać się tutaj wieczorem, aby poczuć niezwykły, tętniący życiem klimat tego miejsca.
Pasaż św. Huberta w Brukseli
To jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie. Powstała w 1847 roku, a w 2008 roku została zgłoszona na listę UNESCO. Wyjątkowy architektonicznie Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert) jest jednym z pierwszych wybudowanych w Europie – obecnie dodaje elegancji zatłoczonym uliczkom Dolnego Miasta.
Miejsce to słynie z licznych, ekskluzywnych sklepów, galerii, kafejek i restauracji. Zdecydowanie nie jest tu tanio, ale miejsce jest godne odwiedzenia, choćby ze względu na architekturę.
Manneken Pis
Ta niewielka figurka to symbol miasta i obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Brukseli. Obecna rzeźba pochodzi z XVII wieku i została stworzona przez Jerome’a Duquesnoya. Wykonana z brązu fontanna jest przy okazji różnych uroczystości i imprez ubierana w specjalne stroje.
Do czerwca 2007 Manneken Pis otrzymał 789 różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. Około 5 minut spacerem od Manneken Pis znajduje się Zinneke Pis, damska wersja figurki.
Atomium w Brukseli
To bez wątpienia największy atom na świecie. Ma 103 metry wysokości i jest ponad 150 miliardów razy powiększonym modelem kryształu żelaza. Ta niesamowita konstrukcja powstała w 1958 roku z okazji Expo – na jego budowę zużyto podobno 2400 ton metalu.
Atomium składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów (przypominają kule) i łączących je 20 korytarzy. W najwyższej z kul znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Brukseli (dojazd windą, koszt biletu normalnego – ok. 50 zł). Atomium powstało w dzielnicy Laeken - północno-zachodniej części miasta.
Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli
To jedna z ciekawszych budowli na placu Grand Sablon. Świątynia jest jednym z najdoskonalszych przykładów gotyku płomienistego (drobiazgowość, nadmiar detali oraz wykorzystywanie kształtu płomienia).
Kościół Notre-Dame du Sablon też słynie z barwnych witraży (kontrastujących z szaro-białymi ścianami i łukami) oraz barokowych kaplic ufundowanych przez ród Thurn und Taxis. W miejscu obecnego kościoła znajdowała się XIII-wieczna kaplica.
Katedra na wzgórzu Treurenberg
Gotycka Katedra Św. Michała i Św. Guduli powstała na wzgórzu Treurenberg. Charakterystyczne dwie wieże tej świątyni są niemal tak rozpoznawalne jak paryska Notre Dame.
Swój obecny wygląd świątynia zawdzięcza pracom na początku XVI wieku (rozpoczęcie budowy miało miejsce dwa wieki wcześniej). Część wyposażenia została zniszczona podczas wojen religijnych i rewolucji. Do naszych czasów przetrwały posągi apostołów umieszczone na potężnych kolumnach. Warto zwrócić też uwagę na monumentalne organy autorstwa Gerharda Grenziga.
Bruksela: co warto wiedzieć?
Loty do Brukseli:
Z Polski do Brukseli można polecieć tak naprawę „za grosze”. Najtaniej wychodzi z liniami Wizz Air i Ryanair, które latają na lotnisko Charleroi, ok. 70 km od stolicy. Cena biletu w obie strony wynosi ok. 80 zł. Na brukselskie lotnisko Zaventern z Warszawy latają LOT i Brussels Airlines – ceny biletów są jednak zdecydowanie wyższe.
Pogoda. Kiedy jechać do Brukseli?
Brukselę można zwiedzać tak naprawdę przez cały rok. Najchłodniejszymi miesiącami w roku są grudzień, styczeń i luty ze średnią temperaturą 6-7 stopni w ciągu dnia. Najprzyjemniej jest oczywiście wiosną i latem. W najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) średnia temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza.
Zwiedzanie Brukseli na rowerze:
Brukselę warto zwiedzać na rowerze. Można dzięki temu zaoszczędzić na biletach na komunikację publiczną. W stolicy dostępnych jest ponad 180 stacji rowerowych Villo i niemal 2,5 tys. rowerów. Za wypożyczenie roweru na cały dzień musimy zapłacić około 2 euro. W czasie jazdy na rowerze warto uważać na liczne pagórki.
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł
