Zamknij

Bruksela na weekend. Zwiedzanie najciekawszych zabytków i atrakcji

Nina Czochara
07.02.2020 16:45
Bruksela
fot. Shutterstock

Bruksela jest nie tylko nowoczesną stolicą Belgii, Unii Europejskiej i NATO. To również miasto pięknych secesyjnych kamienic, średniowiecznych fortyfikacji i wybitnych dzieł sztuki. Bruksela niemal każdemu kojarzy się też z piwem, doskonałą czekoladą i frytkami. Co warto zobaczyć w Brukseli i o czym warto wiedzieć przed podrożą? Podpowiadamy.

Bruksela położona jest w środkowej części Belgii nad rzeką Zenne. Miasto to znane jest na arenie międzynarodowej jako siedziba króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto siedziba instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. Ale stolica Belgii oferuje znacznie więcej - zabytki, piękną architekturę, doskonałą czekoladę i piwo oraz wiele innych atrakcji. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po atrakcjach Brukseli.

Grand Place: Wielki Plac w Brukseli

To jeden z najbardziej urokliwych historycznych rynków w Europie. To tu znajduje się charakterystyczny ratusz w stylu gotyckim (z lekko krzywą wieżą) ukończony w 1459 roku. Tutaj również zachwycają przepiękne wielopiętrowe kamienice pobłyskujące złotymi dekoracjami.

Wielki Plac Bruksela
fot. Shutterstock

Uwagę zwraca również XIX-wieczny Dom Króla, w którym z czasem stworzono Muzeum Miejskie. Wśród kolekcji tego obiektu znajduje się m.in. ceramika, wyroby ze srebra oraz kolekcję przebrań Manneken Pis, „siusiającego” chłopca-fontanny, który jest charakterystycznym punktem miasta.

Bruksela-Belgia
fot. Shutterstock

Grand Place jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. To miejsce wielu improwizowanych koncertów, układanych co dwa lata kwiatowych dywanów i największego stężenia selfie sticków w kraju. W sezonie letnim warto wybrać się tutaj wieczorem, aby poczuć niezwykły, tętniący życiem klimat tego miejsca.

Zobacz także

Pasaż św. Huberta w Brukseli

To jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie. Powstała w 1847 roku, a w 2008 roku została zgłoszona na listę UNESCO. Wyjątkowy architektonicznie Pasaż św. Huberta (Galeries St-Hubert) jest jednym z pierwszych wybudowanych w Europie – obecnie dodaje elegancji zatłoczonym uliczkom Dolnego Miasta. 

Pasaż św. Huberta w Brukseli

Miejsce to słynie z licznych, ekskluzywnych sklepów, galerii, kafejek i restauracji. Zdecydowanie nie jest tu tanio, ale miejsce jest godne odwiedzenia, choćby ze względu na architekturę.

Manneken Pis

Ta niewielka figurka to symbol miasta i obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Brukseli. Obecna rzeźba pochodzi z XVII wieku i została stworzona przez Jerome’a Duquesnoya. Wykonana z brązu fontanna jest przy okazji różnych uroczystości i imprez ubierana w specjalne stroje. 

Do czerwca 2007 Manneken Pis otrzymał 789 różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. Około 5 minut spacerem od Manneken Pis znajduje się Zinneke Pis, damska wersja figurki.

Atomium w Brukseli

To bez wątpienia największy atom na świecie. Ma 103 metry wysokości i jest ponad 150 miliardów razy powiększonym modelem kryształu żelaza. Ta niesamowita konstrukcja powstała w 1958 roku z okazji Expo – na jego budowę zużyto podobno 2400 ton metalu.

Atomium - Bruksela
fot. Shutterstock

Atomium składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów (przypominają kule) i łączących je 20 korytarzy. W najwyższej z kul znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Brukseli (dojazd windą, koszt biletu normalnego – ok. 50 zł). Atomium powstało w dzielnicy  Laeken - północno-zachodniej części miasta.

Zobacz także

Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli

To jedna z ciekawszych budowli na placu Grand Sablon. Świątynia jest jednym z najdoskonalszych przykładów gotyku płomienistego (drobiazgowość, nadmiar detali oraz wykorzystywanie kształtu płomienia).

Kościół Notre-Dame du Sablon w Brukseli
fot. Shutterstock

Kościół Notre-Dame du Sablon też słynie z barwnych witraży (kontrastujących z szaro-białymi ścianami i łukami) oraz barokowych kaplic ufundowanych przez ród Thurn und Taxis. W miejscu obecnego kościoła znajdowała się XIII-wieczna kaplica.

Katedra na wzgórzu Treurenberg

Gotycka Katedra Św. Michała i Św. Guduli powstała na wzgórzu Treurenberg. Charakterystyczne dwie wieże tej świątyni są niemal tak rozpoznawalne jak paryska Notre Dame.

Katedra Św. Michała i Św. Guduli
fot. Shutterstock

Swój obecny wygląd świątynia zawdzięcza pracom na początku XVI wieku (rozpoczęcie budowy miało miejsce dwa wieki wcześniej). Część wyposażenia została zniszczona podczas wojen religijnych i rewolucji. Do naszych czasów przetrwały posągi apostołów umieszczone na potężnych kolumnach. Warto zwrócić też uwagę na monumentalne organy autorstwa Gerharda Grenziga.

Zobacz także

Bruksela: co warto wiedzieć?

Loty do Brukseli:

Z Polski do Brukseli można polecieć tak naprawę „za grosze”. Najtaniej wychodzi z liniami Wizz Air i Ryanair, które latają na lotnisko Charleroi, ok. 70 km od stolicy. Cena biletu w obie strony wynosi ok. 80 zł. Na brukselskie lotnisko Zaventern z Warszawy latają LOT i Brussels Airlines – ceny biletów są jednak zdecydowanie wyższe.

Pogoda. Kiedy jechać do Brukseli?

Brukselę można zwiedzać tak naprawdę przez cały rok. Najchłodniejszymi miesiącami w roku są grudzień, styczeń i luty ze średnią temperaturą 6-7 stopni w ciągu dnia. Najprzyjemniej jest oczywiście wiosną i latem. W najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) średnia temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza.

Zwiedzanie Brukseli na rowerze:

Brukselę warto zwiedzać na rowerze. Można dzięki temu zaoszczędzić na biletach na komunikację publiczną. W stolicy dostępnych jest ponad 180 stacji rowerowych Villo i niemal 2,5 tys. rowerów. Za wypożyczenie roweru na cały dzień musimy zapłacić około 2 euro. W czasie jazdy na rowerze warto uważać na liczne pagórki.

Zobacz także

 ___

RadioZET.pl/NC