Zamknij

Bułgaria na wakacje 2020. Polacy najliczniejszą grupą zagranicznych turystów

17.09.2020 12:24
Złote Piaski - Bułgaria
fot. Shutterstock

Bułgaria już od kilku miesięcy notuje ogromne straty w branży turystycznej.  Na tle ogromnego spadku liczby cudzoziemców przybywających na bułgarskie wybrzeże Polacy stanowią najliczniejszą grupę. Tylko w sierpniu kraj ten odwiedziło około 30 tysięcy polskich turystów.

Przewodniczący regionalnej izby turystycznej w Burgas, Iwan Iwanow, przekazał we wtorek, że Polska zanotowała najmniejszy spadek wśród cudzoziemców odwiedzających Bułgarię.

Bułgaria. Polacy chętnie spędzali tu wakacje

W sierpniu południowy rejon bułgarskiego wybrzeża odwiedziło łącznie 30 tys. polskich turystów. Największy spadek, jeśli chodzi o liczbę urlopowiczów spędzających wczasy w Bułgarii, odnotowano wśród Brytyjczyków – aż o 93 proc. Obywatele Wielkiej Brytanii praktycznie zniknęli z bułgarskiego rynku turystycznego - powiedział Iwan Iwanow.

Jako całkowicie stracone w porównaniu z poprzednim rokiem są turystyczne rynki Danii, Estonii, Finlandii, Węgier, Włoch, Francji, Szwecji. Od 8 września otwarto kraj dla turystów z Białorusi.

10 października odbędzie się ostatni lot czarterowy do Burgas. W sierpniu lotów było o 78 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Zaledwie 2 proc. rezerwacji w hotelach zostało przeniesionych na następny rok. Najwięcej strat poniósł Słoneczny Brzeg, nastawiony głównie na Brytyjczyków i Rosjan. Około 650 tys. Bułgarów, którzy odwiedzili południowe wybrzeże przeważnie w weekendy, nie było w stanie zrekompensować strat branży turystycznej - ocenił Iwanow.

Bułgarska branża turystyczna w normalnych sezonach zapewnia ok. 14 proc. PKB Bułgarii. Straty branży są jednym z czynników, które spowodowały 10-procentowy spadek PKB w drugim kwartale bieżącego roku.

Do tej pory w Bułgarii zanotowano ponad 18 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie 739 osób. 

Źródło: PAP