Zamknij

Bułgaria zaostrza restrykcje. Zamyka część lokali gastronomicznych i centrów handlowych

04.11.2021 11:02
Bułgaria zaostrza restrykcje. Zamyka część lokali gastronomicznych i centrów handlowych
fot. SHUTTERSTOCK

Od jakiegoś czasu w Bułgarii notuje się nie tylko gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, ale także zgonów. W związku z tym władze kraju postanowiły wprowadzić nowe obostrzenia przeciwepidemiczne. Od czwartku zamknięta będzie część restauracji, centrów handlowych oraz kin.

Nie tak dawno pisaliśmy o nowych restrykcjach w Bułgarii. Od 21 października przed wejściem do wielu przestrzeni publicznych, w tym lokali gastronomicznych, hoteli czy muzeów, konieczne było okazanie przepustki COVID-19, potwierdzającej zaszczepienie się przeciw koronawirusowi, przejście infekcji lub negatywny wynik testu. Certyfikat sanitarny musieli przedstawić również pracownicy wspomnianych miejsc. 

Restrykcje te jednak były powszechnie nieprzestrzegane. W związku z tym władze Bułgarii postanowiły wprowadzić nowe obostrzenia.

Bułgaria zaostrza restrykcje. Zamyka część lokali gastronomicznych i centrów handlowych

Od czwartku do końca listopada w Bułgarii będą zamknięte wszystkie restauracje, centra handlowe, kina oraz hale sportowe, których personel i klienci nie mają przepustek COVID-19. Obostrzenia nie będą dotyczyć wyłącznie tych obiektów, w których 100 proc. pracowników i konsumentów ma certyfikaty sanitarne, potwierdzające zaszczepienie przeciw koronawirusowi, przejście choroby lub aktualny negatywny wynik testu na obecność COVID-19.

Według nowych przepisów firmy powinny również zorganizować pracę zdalną dla co najmniej połowy swoich pracowników. Ponadto władze Bułgarii zakazują przeprowadzania wszelkich zajęć grupowych, m.in. kursów językowych. Z kolei rozgrywki sportowe będą zamknięte dla publiczności. W alejkach na rynkach i targach natomiast obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy.

Zobacz także:  USA wprowadzają kolejne ułatwienie dla podróżujących. Nieletni zwolnieni z części restrykcji

Przypomnijmy, że od najbliższego poniedziałku wszyscy uczniowie mają przejść na naukę zdalną. Nauczanie tradycyjne zostanie utrzymane jedynie w dwóch z 28 regionów, w których liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 500. By utrzymać stacjonarny tryb nauki, wszyscy uczniowie i nauczyciele muszą dwa razy w tygodniu przechodzić badania na obecność koronawirusa.

Koronawirus w Bułgarii

Nowe restrykcje w Bułgarii wprowadzono w związku ze złą sytuacją epidemiczną w kraju. Obecnie odnotowuje się tam najwięcej zgonów związanych z COVID-19 od początku pandemii. Niemal każdego dnia pada też rekordowa liczba nowych zakażeń. 

Ministerstwo zdrowia w środę (3 listopada) ogłosiło, że w szpitalach, w których leczonych jest obecnie blisko 8,2 tys. chorych na koronawirusa, zostaną wstrzymane zaplanowane operacje. Bułgarskie placówki medyczne są przeciążone i praktycznie nie ma już w nich miejsca dla nowych pacjentów.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 przeszło zaledwie ok. 24 proc. mieszkańców. Bułgaria jest zatem jednym z krajów o najniższym wskaźniku szczepień spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zobacz także:  Izrael w końcu otworzył swoje granice dla turystów. Jakie obowiązują zasady wjazdu?

RadioZET.pl/PAP(Ewgenia Manołowa)