Zamknij

Bułgaria zaostrzyła zasady wjazdu dla Polaków. Turyści muszą robić test na koronawirusa

24.11.2021 13:40
Bułgaria zaostrzyła zasady wjazdu dla Polaków. Co się zmieniło?
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu Bułgaria wprowadziła nowe zasady wjazdu dla podróżujących m.in. z Polski. Zgodnie z nimi, turyści przyjeżdżający z naszego kraju muszą przedstawić zarówno certyfikat szczepienia, jak i negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Od lipca br. Bułgaria przyjęła zasady Unii Europejskiej, zgodnie z którymi państwa oznacza się różnymi kolorami (zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony) w zależności od aktualnie panującej sytuacji epidemiologicznej danego kraju. Na podstawie mapy, która aktualizowana jest co dwa tygodnie, tamtejsze władze wprowadzą restrykcje wjazdowe dla turystów podróżujących z poszczególnych stref. 

Od piątku 19 listopada Polska umieszczona jest w strefie czerwonej, a co za tym idzie - na urlopowiczów z naszego kraju nałożone zostały dodatkowe obostrzenia.

Bułgaria zaostrzyła zasady wjazdu dla Polaków. Co się zmieniło?

Obecnie wszyscy turyści z Polski, którzy chcą wjechać do Bułgarii, muszą spełnić dwa warunki. Przede wszystkim zobowiązani są do okazania certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19 lub przebycie choroby. Ponadto mieszkańcy naszego kraju muszą również przedstawić negatywny wynik testu wykonanego metodą PCR nie później niż 72 godziny przed wjazdem do Bułgarii.

Zobacz także:  Podróżniczy raj otworzy granice po niemal 2 latach zamknięcia. Wpuści zaszczepionych turystów

Nowe restrykcje dotyczą zarówno osób dorosłych, jak i nastolatków w wieku od 12 do 18 lat. Dzieci poniżej 12. roku życia mogą przekroczyć granicę bez testu oraz certyfikatu potwierdzającego szczepienie.

Turyści, którzy nie będą posiadać wspomnianych powyżej dokumentów, zostaną skierowani na 10-dniową kwarantannę. Izolację będzie mógł znieść wyłącznie dyrektor regionalnej inspekcji zdrowia na podstawie otrzymania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 24 godzin od momentu przekroczenia bułgarskiej granicy lub szybkiego testu antygenowego.

Oprócz Polski w czerwonej strefie znalazły się takie kraje jak m.in. Wielka Brytania, Łotwa, Estonia, Chorwacja, Ukraina, Austria, Czechy i Węgry.

Koronawirus w Bułgarii

4 listopada, w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem, Bułgaria wprowadziła nowe obostrzenia. Do końca miesiąca zamknięte są wszystkie restauracje, centra handlowe, kina oraz hale sportowe, których personel i klienci nie mają przepustek COVID-19. Restrykcje nie dotyczą wyłącznie tych obiektów, w których 100 proc. pracowników i konsumentów ma certyfikaty sanitarne, potwierdzające zaszczepienie przeciw koronawirusowi, przejście choroby lub aktualny negatywny wynik testu na obecność COVID-19.

Ponadto władze Bułgarii zakazały przeprowadzania wszelkich zajęć grupowych, w tym kursów językowych. Do końca miesiąca rozgrywki sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Zobacz także:  Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po 22. Sąsiad Polski mocno zaostrza restrykcje

RadioZET.pl/gov.pl