Zamknij

"Bursztynowa gorączka" na plażach Bałtyku. Od świtu ludzie przeczesują piasek

Redakcja
04.01.2019 12:20
Bursztyn
fot. Shutterstock

Wzburzone sztormem Morze Bałtyckie mogło wyrzucić na plażę dużą liczbę bursztynu. Od świtu nad brzegiem morza poławiacze "przeczesują" piasek  w poszukiwaniu cennych drobinek.

Sztorm, który pojawił się na wodach Bałtyku na początku stycznia, pozostawił na plaży setki małych brązowych drobinek. Na poszukiwania od wczesnych godzin porannych ruszyły dziesiątki spacerowiczów. Ci, korzystając z patyków, łopatek oraz specjalnych siatek (tzw. kasiorek), próbują odnaleźć cenne bursztyny. 

Poszukiwania bursztynów na plażach Bałtyku

Prawdziwa "gorączka" bałtyckiego złota panuje na Wyspie Sobieszewskiej. Tam już od 3 nad ranem pojawili się pierwsi zbieracze bursztynu. Jak przyznał jeden z "poławiaczy": - Największa bryła jaką dziś znalazłem jest wielkości pięści!

Od 1 stycznia nie jest wymagane pisemne zezwolenie na poszukiwanie bursztynu, ale nie można tego robić na wydmach, klifach, w lasach oraz na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Poszukiwań nie można też prowadzić przy użyciu maszyn.

Bursztynu najlepiej szukać tuż po sztormie - często małe bryłki zaplątują się w wyrzucone przez morze wodorosty. Warto jednak pamiętać, że "bałtyckie złoto" nie znajdziemy na każdej plaży. Najczęściej na brzeg przynoszą go fale na Wyspie Sobieszewskiej, w Mikoszewie, Ustce, Stegnie i w Jantarze.

Przeczytaj także:

• Sztorm na Bałtyku. Zniszczenia na Półwyspie Helskim

• Sztuczna plaża w Jarosławcu powiększa się. Zdjęcia z lotu ptaka są imponujące 

Źródło: polsatnews.pl

___

RadioZET.pl/NC