Zamknij

Koreę Płd. nawiedziła silna burza piaskowa. Wszędzie zrobiło się ciemno, wydano ostrzeżenia pyłowe

31.03.2021 10:15
Burza piaskowa w Korei Południowej
fot. Shutterstock

W poniedziałek przez Koreę Południową przetoczyła się burza piaskowa, która chwilowo sparaliżowała życie mieszkańców. Nad wieloma regionami pojawił się kurz znad Chin i Mongolii, który sprawił, że widoczność spadła niemal do zera, a służby zaczęły wydawać ostrzeżenia pyłowe.

Niedawno pisaliśmy o tym, że do Teksasu dotarł habub, czyli specyficzna burza piaskowa związana najczęściej z prądem zstępującym w burzach atmosferycznych. Zazwyczaj występuje ona na Półwyspie Arabskim, ale też w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych.

Z kolei na początku tego tygodnia obywatele Korei Południowej mieli okazję na własnej skórze przekonać się, co oznacza gęsta chmura pyłu nad miejscem, w którym mieszkają. Kraj nawiedziła bardzo silna burza piaskowa, która sprawiła, że znacznie spadła widoczność i wydano ostrzeżenia pyłowe.

Burza piaskowa w Korei Południowej. Wydano ostrzeżenia

Korea Południowa zmagała się ostatnio z niezwykle silną burzą piaskową. Pył dotarł do kraju z pustyni w Mongolii i utrudnił mieszkańcom życie. Po pierwsze gęsta chmura kurzu sprawiła, że w ciągu dnia w wielu regionach zrobiło się ciemno. Po drugie stężenie niebezpiecznych dla człowieka substancji w powietrzu doprowadziło do tego, że wydano alerty, zalecające pozostanie w domu.

Agencja Yonhap podała, że wskaźnik PM10 wzrósł do bardzo wysokiego poziomu niemal w całym kraju. Na portalu Airly możemy przeczytać, że PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwa z uwagi na zawartość rakotwórczych metali ciężkich. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. W miejscowości Daegu zanotowano średnią wartość PM10 na poziomie 1115 mikrogramów na metr sześcienny!

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują, jak wyglądał Seul i inne koreańskie miasta w czasie burzy piaskowej. Trzeba przyznać, że te nagrania robią piorunujące wrażenie.

Przypominamy, że całkiem niedawno również przez Chiny przetoczyła się burza piaskowa. Wówczas specjaliści jednogłośnie stwierdzili, że było to rekordowo silne zjawisko - wcześniej zdarzenie o podobnej sile zarejestrowano dekadę temu.

Źródło: Onet, Airly