Zamknij

Cancún: wakacyjna wizytówka Meksyku

Redakcja
08.02.2019 16:28
Cancun - Meksyk
fot. Shutterstock

Cancún to jeden z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Meksyku. Zachwycają rajskie plaże i krystalicznie czyste wody Morza Karaibskiego. Przyciągają rozbudowana oferta hotelowa oraz bogate życie nocne. Do tego przyjemny klimat z 240 słonecznymi dniami w roku. Cancún to królestwo plażowania i wakacyjnych atrakcji.

Cancún to popularne miasteczko i tętniący życiem region turystyczny w Meksyku, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan nad Morzem Karaibskim. Choć historia tego miasta jest krótka – powstało z inicjatywy miasta w latach 60. XX wieku – wyrosło na jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na całym świecie.

Cancún stworzono na terenie niewielkiej rybackiej wioski. To chyba jedyne miastem na świecie, które zostało zaprojektowane… na ekranie komputera. Dokładnie wyznaczono rozmiary i kształty domów, ulice, ścieżki rowerowe, strefy wypoczynkowe z hotelami i nienaruszalne pasy zieleni, co zaowocowało doskonałą infrastrukturą turystyczną. Nie można zapominać o gwarantowanej doskonałej pogodzie i przepięknemu wybrzeżu z białymi, piaszczystymi plażami.

Cancún: królestwo wypoczynku i plażowania

Kurort dzieli się tak naprawdę na dwie części: starą i nową. Ta druga to centrum życia turystycznego. Tam właśnie, wzdłuż ponad 20-kilometrowej plaży, skupione są rozległe, często luksusowe kompleksy hotelowe. Nawet po zejściu z plaży nie opuszcza nas wrażenie, że znajdujemy się na rajskiej wyspie. To za sprawą tropikalnej roślinności – zielone palmy i kolorowe krzewy rosną tam niemal wszędzie.

Cancun - plaże
fot. Shutterstock

W ciągu dnia można wypoczywać na białych piaskach, spróbować swoich sił w nurkowaniu powierzchniowym lub korzystać z licznych atrakcji turystycznych. Po zachodzie słońca miasto nadal tętni życiem. Cancún to miasto, które nigdy nie zasypia. Turyści nie mogą narzekać na brak miejsc do imprezowania, bo tych do ich dyspozycji jest aż kilkadziesiąt. Oprócz tego liczne bary i restauracje, w których koniecznie trzeba skosztować lokalnej kuchni – w tym słynnej guacamole.

Zobacz także

Podwodne Muzeum Sztuki w Cancún

Ta niezwykła atrakcja kryje się w wodach Morza Karaibskiego, na głębokości 9 metrów. To największe podwodne muzeum na świecie – nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów. Na dnie morza zatopiono około kilkuset rzeźb przedstawiających głównie ludzkie postacie.

Podwodne muzeum  w Cancun
fot. Shutterstock

Dla osób, które nie lubią nurkować, istnieje alternatywny sposób „zwiedzania” wystawy w łodzi ze szklanym dnem. Finalnie w morskiej otchłani będzie można podziwiać ponad 400 eksponatów.

Zobacz także

Ruiny El Rey dla wielbicieli zwiedzania

Również w okolicach Cancún można wypatrywać śladów cywilizacji Majów. Ciekawym miejscem są wykopaliska archeologicznego El Rey Ruins. Pośród 47 kamiennych struktur znajdują się świątynie oraz miejsce pochówku ważnych przedstawicieli cywilizacji Majów. Niektóre z kamiennych murów wciąż zdobią starożytne malowidła. Nazwa ruin – El Ray (król) – pochodzi od znalezionej tam rzeźby przedstawiającej prawdopodobnie postać króla. Do ruin w Cancún można dotrzeć łódką.

W regionie znajduje się również Museo Maya de Cancun poświęcone cywilizacji Majów. Wśród eksponatów znajdują się świetnie zachowane przedmioty z życia codziennego oraz rytuałów religijnych. Większość opisów jest przetłumaczona na język angielski.

Zobacz także

Cancún: informacje praktyczne

Położenie: północna część stanu Quintana Roo, na wybrzeżu Morza Karaibskiego
Ludność: ok. 628 tys. mieszkańców
Strefa czasowa: czas polski -6 godz.
Waluta: Peso meksykańskie (MXN); na wyjazd najlepiej zabrać dolary amerykańskie i wymienić je na peso – 100 MXN=5,25 PLN
Język: hiszpański, angielski
Wiza – czy jest wymagana? Wiza do Meksyku nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nieprzekraczających 180 dni.
Ceny wakacji na Cancún: Dwutygodniowe wakacje w Meksyku (w hotelu 4-gwiazdkowym z all inclusive) kosztują w lutym od 6000 zł od osoby. Wakacje w hotelu 5-gwiazdkowym to średni koszt od 8000 zł za osobę. Czasami pojawiają się ciekawy Last Minute – wówczas ceny są nawet 800 zł niższe od osoby. 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC