Zamknij

Linie lotnicze zwolniły pracowników, którzy nie chcieli zaszczepić się przeciw COVID-19

09.09.2021 13:47
Cathay Pacific. Linie lotnicze zwolniły pracowników, którzy nie chcieli się zaszczepić
fot. SHUTTERSTOCK

Cathay Pacific, czołowe linie lotnicze Hongkongu, zwolniły wszystkich pracowników, którzy odmówili przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Wyjątkiem są osoby, które przedstawiły dowody na przeciwskazania natury medycznej.

Informację na ten temat podała w środę (8 września) stacja RTKH. W komunikacie przewoźnika napisano, że zwolniono "małą liczbę" osób. Nie wiadomo jednak ilu dokładnie pracowników musiało odejść z firmy.

Cathay Pacific. Linie lotnicze zwolniły pracowników, którzy nie chcieli się zaszczepić

Linie lotnicze Cathay Pacific w komunikacie zaznaczyły, że pandemia koronawirusa bardzo wpłynęła na ich działalność, a środki prewencyjne wprowadzone przez poszczególnie kraje utrudniły wykonanie zadań osobom niezaszczepionym. Dodano również, że od początku września br. w samolotach linii pracują wyłącznie osoby, które przyjęły preparat.

Z firmy została zwolniona m.in. stewardessa o nazwisku Chan, która pracowała w Cathay Pacific od prawie siedmiu lat. Kobieta powiedziała RTHK, że bała się przyjąć szczepionkę. Zwolnienia oceniła jako nieuzasadnione.

Krytykę wyraził również związek zawodowy pracowników linii lotniczych w Hongkongu. Ocenił on, że niezaszczepionych członków załóg należało przenieść na inne stanowiska, a nie zwalniać. 

Także wydział ds. pracy w hongkońskiej administracji zalecał firmom, aby rozważyły możliwość rozwiązania problemu niezaszczepionych pracowników poprzez zmiany w organizacji pracy. Wskazywał również na konieczność ochrony pracowników, którzy nie mogą przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19.

Warto także wspomnieć, że szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam w środę oceniła, że liczba wykonywanych szczepień spadła do niepokojąco niskiego poziomu 10 tys. dziennie. Wezwała mieszkańców, by przyjmowali szczepionki, aby miasto mogło wznowić podróże do Chin kontynentalnych bez konieczności odbywania kwarantanny.

Według danych oficjalnych w Hongkongu podano prawie 8 mln dawek szczepionek firm Pfizer-BioNTech oraz Sinovac. Po dwóch dawkach szczepionki jest obecnie niecałe 3,7 mln mieszkańców.

RadioZET.pl/PAP