Zamknij

Ceny wakacji 2021 drastycznie wzrosną? Prezes Booking.com ostrzega

11.05.2021 15:04
Plaża na Majorce - turyści
fot. Shutterstock

Ceny międzynarodowych podróży mocno wzrosną jeszcze przed startem sezonu wakacyjnego. Wszystko z powodu stłumionego popytu turystów oraz mniejszej liczby samolotów – podkreśla w rozmowie z BBC prezes Booking.com, Glenn Fogel.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, na całym świecie stopniowo luzowane są obostrzenia, przez co coraz więcej osób myśli o zagranicznych wyjazdach. Podróżujący muszą się jednak przygotować na to, że tegoroczne wakacje będą zdecydowanie droższe. "Ceny już idą w górę, a wzrosną jeszcze bardziej” – powiedział szef popularnej platformy Booking.com. 

Wakacje 2021. Ceny podróży znacznie wzrosną latem

Rosnące ceny są oczywiście efektem pandemii. Z powodu licznych ograniczeń w podróżowaniu, nałożonych przez władze poszczególnych krajów, wiele linii lotniczych zdecydowało się na zmniejszenie liczby obsługiwanych lotów. To z kolei przełoży się na ceny biletów.

Glenn Fogel przyznał, że pomimo ogromnego popytu, niepewność związana z sytuacją epidemiczną i restrykcjami utrudnia przewoźnikom planowanie przywrócenia większej liczby samolotów. „Jest bardzo dużo stłumionego popytu” – powiedział Fogel. – „Każdy chce podróżować, jednak wszyscy chcą to robić bezpiecznie” – dodał. 

Dla BBC wypowiedział się również John Grant, analityk lotniczy z OAG (globalnego dostawcy danych dotyczących podróży). Jego zdaniem taryfy lotnicze wzrosną w miarę łagodzenia restrykcji. „To w krótkim okresie spowoduje eksplozję stłumionego popytu i wzrost wydatków. Z kolei algorytmy linii lotniczych wykryją wzrost popytu i odpowiednio podniosą ceny” – przekazał.

Eksperci zgodnie przyznają, że dużym problemem dla branży turystycznej jest nadal brak jasno określonych zasad dotyczących podróżowania.

Prezes Booking.com uważa, iż najlepszym rozwiązaniem byłby jeden wspólny system uznawany przez wszystkie kraje. Dodał, że procedury przekraczania granic nie powinny być tak "pogmatwane". 

– Słuchałem premiera Włoch, który powiedział, że chcą wkrótce wpuścić turystów. Trzeba będzie jednak udowodnić, że otrzymało się podwójną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. To byłoby dobrym rozwiązaniem, bo sam jestem zaszczepiony, tylko jak mam to udowodnić? Czy mam zabrać ze sobą tylko małą białą kartkę, którą dostałem w USA? Czy to będzie wystarczające? Ja potrzebuję wyjaśnień, tak jak wszyscy inni podróżujący – wyjaśnił Glenn Fogel.

Dodał, że popiera wprowadzenie cyfrowej aplikacji, która mogłaby ułatwić swobodne podróżowanie. 

Źródło: BBC, Wprost