Zamknij

Ceny wakacji Last Minute mocno spadają. Nowe zjawisko na rynku turystycznym

Redakcja
28.06.2018 10:28
Wakacje z rodzina na plaży
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie niespodziewanie zaczęły mocno spadać ceny wycieczek Last Minute, czyli z bliskimi terminami wyjazdów - podaje "Gazeta Wyborcza". To nowe zaskakujące zjawisko na rynku turystycznym, bo do tej pory najniższe ceny były dostępne w ofercie First Minute, czyli na wiele miesięcy przed terminem rozpoczęcia wycieczki.

Najniższych cen w ramach Last Minute możemy spodziewać się na pierwszy i drugi tydzień lipca oraz pierwszy tydzień sierpnia. 

Last Minute korzystne przy drogich wycieczkach

Jak wynika z danych przygotowanych przez Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl, obecnie za wycieczkę Last Minute na Wyspy Kanaryjskie zapłacimy o 400 zł mniej niż 4-5 tygodni wcześniej. Planując wyjazd do Grecji zaoszczędzimy około 300 zł.

W przypadku tańszych kierunków możemy spodziewać się mniejszych oszczędności. Ceny wycieczek do Turcji i Egiptu (na kilka dni przed wyjazdem) spadają o nieco ponad 100 zł. Najmniej atrakcyjnych promocji w ramach Last Minute można spodziewać się przy ofertach wczasów w Grecji, Albanii oraz Bułgarii, gdzie zainteresowanie danymi kierunkami jest bardzo duże.

Największe przeceny, zdaniem TravelDATA, są na kierunkach uznawanych za premium, czyli tych droższych i najdroższych, jak chociażby wspomniane wcześniej Wyspy Kanaryjskie.

Zobacz także

Dlaczego wakacje są tańsze?

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej: "Biura turystyczne dociskają tanie linie lotnicze – cenniki Ryanair i Wizzair są na wielu kierunkach korzystniejsze niż przed rokiem, i to mimo rosnących cen paliwa. Z danych Polskiej Izby Turystyki wynika, że Polacy wolą jeździć częściej, ale na krócej".

Właśnie z tego powodu atrakcyjne oferty Last Minute są swoistą metodą na zachęcenie turystów do kupowania wakacji z biurem podróży, a nie planowaniem na własną rękę.

Gazeta podaje także inny powód spadków cen wakacji. Zaostrzyła się konkurencja pośród biur podróży. "Bardzo ofensywną politykę cenową w ostatnich tygodniach zastosowało drugie co do wielkości po Itace biuro podróży w Polsce, czyli TUI Poland. Na to z kolei odpowiedział gracz numer trzy, czyli biuro Rainbow". Ta sytuacja na rynku turystycznym doprowadziła do coraz większej konkurencji cenowej, do której dołączają kolejni touroperatorzy. Właśnie dlatego oferty Last Minute są obecnie tak atrakcyjne. 

Zobacz także

Źródło: Gazeta Wyborcza

___

RadioZET.pl/NC