Zamknij

Chania. Odkrywanie największych atrakcji miasta

Nina Czochara
25.06.2019 15:43
Chania na Krecie
fot. Shutterstock

Chania uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast na Krecie. Za sprawą swojej niezwykłej architektury nazywana jest czasem „kreteńską Wenecją”. Piękno tego miejsca tworzy prześliczny port, ruchliwy targ, ciekawe zabytki oraz urokliwe uliczki. Odkrywamy największe atrakcje Chanii.

Chania to drugie co do wielkości miasto na Krecie. Od północy ograniczone jest bezkresnym błękitem Morza Kreteńskiego, od południa ośnieżonymi szczytami masywu Lefka Ori. Samo miasto zostało założone przez Wenecjan na miejscu starożytnego, istniejącego tu już ok. 3400 roku p.n.e., osiedla Kydonia.

Burzliwa historia spowodowała, że miasto wraz z całą wyspą zostało przyłączone do Grecji dopiero w 1913 roku. Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej i charakterystycznej weneckiej zabudowy. Co jeszcze warto zobaczyć w Chanii? Podpowiadamy. 

1. Port Wenecki

To jeden z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych punktów w Chanii. Niemal przez całą dobę miejsce to wypełniają tłumy turystów. Port został wzniesiony przez Wenecjan w XIV wieku. W ciągu dnia podróżni podziwiają jego historyczne zabudowania, a wieczorem zatrzymują się w ciągnących się wzdłuż portu restauracjach i tawernach z niesamowitymi widokami. 

Chania
fot. Shutterstock

Na terenie portu zachował się Meczet Janczarów – to najstarszy zachowany budynek osmański na Krecie, wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. W czasie II wojny światowej uległ znacznym zniszczeniom, jednak z czasem został odbudowany i obecnie mieści się w nim galeria sztuki.

Zobacz także

2. Kasteli, czyli wenecka dzielnica Krety

To jedna z najbardziej urokliwych części Chanii. Turystów przyciąga głównie gęsta sieć uliczek, w których warto się zgubić. W przeszłości znajdowały się tutaj rezydencje rodzin weneckich. Szczyt wzgórza Kasteli wieńczy wenecki klasztor Panagia ton Thavmaton wzniesiony w 1615 roku. Można tam również zobaczyć odkryte przez archeologów pozostałości pałacu minojskiego i ruiny murów obronnych.

3. Forteca Firkas i Muzeum Morskie

Zachodniego wejścia do portu w Chanii strzegą potężne zabudowania fortecy Firkas. To najlepiej zachowana część weneckiej fortyfikacji powstałej w XVII wieku. W zamierzeniu miała bronić miasto przed Turkami. W 1645 r. twierdzę przekształcono w więzienie i koszary. Obecnie w jednym z zabytkowych budynków mieści się Muzeum Morskie. Wśród najcenniejszych eksponatów warto wymienić modele statków, tablice, sprzęt okrętowy i inne przedmioty wydobyte z dna morskiego.

Forteca Firkas
fot. Shutterstock

Zobacz także

4. Targ Miejski w Chanii

W centrum Chanii znajduje się otwarta w 1913 roku hala Targu Miejskiego. Miejsce to zostało wzniesione na ruinach weneckiego bastionu Piatta Forma. Ten ciekawy obiekt na planie krzyża mieści 76 sklepów. Znajdziemy tam wszystkie tradycyjne produkty regionu — owoce morza, oliwy, wszelakie przyprawy, alkohole oraz różnorodne pamiątki z wakacji. Idealne miejsce dla wielbicieli zakupów. 

5. Muzeum Archeologiczne

To tutaj, w weneckim klasztorze św. Franciszka, prezentowane są najważniejsze znaleziska archeologiczne Krety. Wśród eksponatów można wymienić między innymi narzędzia znalezione w jaskiniach, monety, ozdoby czy inskrypcje. Ponadto muzeum dysponuje ciekawym zbiorem naczyń, wspaniałymi rzeźbami i mozaikami.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC