Zamknij

Chcesz ubiegać się o wizę do USA? Prześwietlą twoje konta społecznościowe

Nina Czochara
03.06.2019 10:47
Shutterstock
fot. Wiza do USA

Amerykanie chcą o nas prześwietlić jeszcze bardziej. Osoby ubiegające się o wizy do USA będą musiały poinformować amerykańskie władze o wszystkich swoich kontach w mediach społecznościowych - Facebooku, Instagramie czy Twitterze. To najnowszy pomysł amerykańskiego Departamentu Stanu.

Przy uzupełnieniu wniosku wizowego do Stanów Zjednoczonych, oprócz standardowych już danych, takich jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy lista wszystkich pracodawców, niedługo trzeba będzie podać również nazwy swoich kont w social mediach. Wymóg dotyczy niemal wszystkich rodzajów wiz, włącznie z turystycznymi.

Facebook i Instagram we wnioskach wizowych

Formularze wizowe już teraz są bardzo szczegółowe, a niebawem będą miały dodatkowe rubryki z prośbą o podanie nazw użytkowników, których używamy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter). Dotąd służby sprawdzały w ten sposób tylko nielicznych. Głównie chodziło o osoby, które podróżowały do regionów szczególnie zagrożonych terroryzmem. Teraz liczba wnikliwszych kontroli ma zwiększyć się do 15 milionów. 

W nowych sekcjach formularzy wizowych do USA trzeba będzie podać również poprzednie adresy e-mailowe i stare numery telefonów.

Treści zamieszczane w mediach społecznościowych będą analizowane przez Departament Stanu ze względu na „bezpieczeństwo narodowe USA”.

Zagłosuj

Czy powinny zostać zniesione wizy do USA?

Liczba głosów:

Zobacz także

Wizy dla Polaków - czy zostaną zniesione?

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, zapowiedział, że postara się, aby jeszcze w tym roku zostały zniesione wizy dla Polaków. Dużo zależy od samych podróżnych. Jeśli liczba odrzuconych wniosków wizowych spadnie poniżej 3 procent, to zostanie uruchomiona procedura przyłączenia Polski do Visa Waiver Program. To pozwoli na loty do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia celu, bo w 2018 roku tylko 3,99% starających się o wizę otrzymało odmowę. 

Ambasador USA zachęca Polaków do składania wniosków o przyznanie wiz, by możliwie najszybciej osiągnąć ruch bezwizowy. Od ubiegłego roku działa Koalicja Wizowa, do której należą m.in. LOT czy Polska Izba Turystyki. Razem zachęcają i pomagają turystom poprawnie wypełniać wnioski - bo to właśnie błędy w dokumentach są bardzo częstą przyczyną nieprzyznania wizy. To z kolei psuje statystyki i oddala od upragnionego celu, czyli bezwizowych wyjazdów Polaków do USA.   

Jeśli uda się osiągnąć cel związany z ruchem bezwizowym Polaków, wtedy amerykańskie władze nie będą musiały prześwietlać naszych kont na Facebooku i Instagramie. 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/AJ/NC