Zamknij

Chciał pilotować samolot pod wpływem alkoholu. Został skazany na więzienie

19.11.2021 15:08
Chciał pilotować samolot pod wpływem alkoholu. Został skazany na więzienie
fot. SHUTTERSTOCK

63-letni pilot amerykańskich linii lotniczych United Airlines zameldował się przed rejsem w stanie upojenia alkoholowego. Chciał pilotować samolot lecący ze Szkocji do Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna właśnie otrzymał wyrok - skazano go na 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Do tego zdarzenia doszło 2 sierpnia 2019 roku. 63-letni Glendon Gulliver miał lecieć samolotem linii lotniczych United Airlines z Glasgow w Szkocji do Newark w stanie New Jersey. 

Chciał pilotować samolot pod wpływem alkoholu. Został skazany na więzienie

Anonimowy świadek widział, jak Glendon Gulliver dzień przed planowanym lotem spożywał duże ilości alkoholu w jednym z pubów. Postanowił zgłosić ten incydent zarządcy lotniska w Glasgow za pośrednictwem Twittera. 

Gdy dzień później pilot zameldował się w porcie lotniczym, przed wejściem na pokład samolotu został przebadany alkomatem. Urządzenie wykazało, że mężczyzna czterokrotnie przekroczył limit. Pilot został natychmiast aresztowany. Dopiero teraz jednak zapadł wyrok w sprawie, skazujący pilota na 10 miesięcy więzienia.

Zobacz także:  Bezpośrednie loty z Polski na Seszele już na początku 2022 roku. Bilety trafiły do sprzedaży

Szkocki sąd poinformował, że Glendon Gulliver "przyznał się do próby pełnienia funkcji lotniczej w stanie upojenia alkoholowego". Tym samym naruszył ustawę o bezpieczeństwie kolei i transportu.

Trudno mi sobie wyobrazić bardziej odpowiedzialną rolę niż pilot samolotu pasażerskiego. Ci ludzie złożyli swoje życie w twoje ręce. Oczekują, że piloci będą trzeźwi. Na pokładzie samolotu było 177 osób. Boję się pomyśleć, jakie mogły być konsekwencje - powiedziała szeryf Gillian Craig.

Rzecznik linii lotniczych United Airlines oświadczył, że Glendon Gulliver nie pracuje już dla amerykańskiego przewoźnika. "Bezpieczeństwo pasażerów i załogi jest naszym najważniejszym priorytetem" - dodał.

Zobacz także:  Samolot zawrócił na lotnisko. Powodem nieprzyjemny zapach brudnych skarpetek w kokpicie

RadioZET.pl/bbc.com/