Zamknij

355-metrowy wieżowiec zaczął się chwiać. Ludzie uciekali w popłochu [WIDEO]

19.05.2021 12:15
Chiny. 355-metrowy wieżowiec zaczął się chwiać. Ludzie uciekali w popłochu [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

To niebezpieczne zdarzenie miało miejsce 18 maja w chińskim mieście Shenzen. W pewnym momencie ponad 355-metrowy drapacz chmur zaczął się chybotać. Do sieci trafiły nagrania ukazujące przerażonych ludzi, którzy uciekali w popłochu.

We wtorek (18 maja) wieżowiec SEG Plaza zlokalizowany w centrum Shenzen w prowincji Guangdong, w południowo-wschodnich Chinach, zaczął się niebezpiecznie kołysać. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

Chiny. Drapacz chmur zaczął się niebezpiecznie chybotać

W ogromnym wieżowcu liczącym 70 pięter mieszczą się biura oraz sklep z elektroniką. Jak podaje BBC za chińską gazetą "Global Times", władze lokalne otrzymały doniesienie o wstrząsach od pracowników znajdujących się wewnątrz budynku o godzinie 12:31 czasu lokalnego. Do 14:00 wszyscy ludzie zostali ewakuowani.

Do sieci trafiły nagrania, na których widać uciekających w popłochu przerażonych mieszkańców miasta.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego wieżowiec zaczął się chwiać. Biuro Zarządzania Kryzysowego stwierdziło, że w czasie incydentu w mieście nie odnotowano żadnego trzęsienia ziemi. Ponadto lokalne raporty wskazują, że w tamtym czasie wiatr w Shenzen wiał z niedużą prędkością 27 km/h. Jest zatem mało prawdopodobne, że chybotanie było spowodowane takim powiewem. Cały czas badane są przyczyny incydentu.

SEG Plaza otwarty został w 2000 roku. Wieżowiec liczy 70 pięter i ma 356 metrów wysokości. Jest to 104. najwyższy budynek w Chinach oraz 212. na świecie. 

Warto w tym miejscu także wspomnieć, że chybotanie drapaczy chmur w Chinach nie jest niczym nowym. Wszystko dlatego, że kraj ten często nawiedzają trzęsienia ziemi. Ten incydent jednak, z uwagi na brak odnotowania wstrząsów sejsmicznych, był zupełnie inny.

RadioZET.pl/BBC