Zamknij

Potężna burza piaskowa w Chinach. Niebo zabarwiło się na pomarańczowo [WIDEO]

29.04.2021 11:02
Chiny. Potężna burza piaskowa. Niebo zabarwiło się na pomarańczowo [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu północne Chiny nawiedziła ogromna burza piaskowa. W niektórych miejscach wiatr był na tyle silny, że zrywał dachy z domów. Do sieci trafiły nagrania, na których widać zabarwione na pomarańczowo niebo, co znacznie ograniczało widoczność.

Jakiś czas temu pisaliśmy o potężnej burzy piaskowej, która pod koniec marca nawiedziła Koree Południową. Pył dotarł do kraju z pustyni w Mongolii i utrudnił mieszkańcom życie. Gęsta chmura kurzu sprawiła, że w ciągu dnia w wielu regionach zrobiło się ciemno, a stężenie niebezpiecznych dla człowieka substancji w powietrzu doprowadziło do tego, że wydano alerty, zalecające pozostanie w domu. 

Z kolei na początku tego tygodnia, a dokładnie w poniedziałek, ogromna burza piaskowa nawiedziła Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach.

Chiny. Burza piaskowa zabarwiła niebo na pomarańczowo

Jak podaje TVN24.pl, burza piaskowa wystąpiła w związku Xilin Gol, a najbardziej dotkniętymi przez żywioł obszarami zostały Abag Qi, Sonid Zuoqi, Erenhot oraz Sonid Zuoqi.

Zjawisko znacznie ograniczyło widoczność, wskutek czego pojawiły się utrudnienia w ruchu drogowym. Ponadto władze lokalne wydały żółte ostrzeżenie o złej jakości powietrza, dodając, że takie warunki mogą się utrzymywać przez dłuższy czas. Meteorolodzy zaalarmowali do mieszkańców o pozostanie w domach i zamknięcie wszystkich okien. 

W niektórych miejscach wiatr był na tyle silny, że zrywał dachy z domów i przewracał banery reklamowe. Uszkodzeniu uległy także zaparkowane samochody. 

Do sieci trafiły szokujące zdjęcia i nagrania, na których widać zabarwione przez burzę piaskową niebo na pomarańczowo. Ściany pyłu sięgały nawet 100 metrów wysokości.

Burze piaskowe dość często nawiedzają Chiny. W połowie marca br. przez Pekin przeszła największa taka burza od dekady. Wówczas w niektórych częściach miasta koncentracja cząsteczek pyłów PM10 w powietrzu przekroczyła 8 tysięcy mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem WHO uznaje, że bezpieczny poziom nasycenia powietrza tymi pyłami nie powinien przekraczać 50 mg na m3.

RadioZET.pl/TVN24.pl/Rp.pl