Zamknij

Chiny wprowadzają „paszporty szczepień” dla podróżujących z zagranicy

09.03.2021 14:51
Pasażerka w masce na lotnisku
fot. Shutterstock

Chiny ogłosiły wprowadzenie elektronicznych certyfikatów zdrowia z informacjami o szczepieniach i wynikach badań na COVID-19 dla obywateli planujących podróże zagraniczne. Unia Europejska również rozważa wprowadzenie "paszportów szczepień".

Kraje na świecie wprowadzają lub rozważają tego rodzaju zaświadczenia, poszukując sposobów na ułatwienie międzynarodowych podróży i wyciągnięcie gospodarek z gigantycznego kryzysu wywołanego pandemią.

Certyfikaty identyfikujące osoby zaszczepione planuje także wdrożyć Unia Europejska. W połowie marca KE chce przedstawić propozycję ujednoliconego, uznawanego przez wszystkie kraje Wspólnoty "paszportu zdrowia".

Chiny. Podróże z certyfikatem dla zaszczepionych 

Chińskie "cyfrowe certyfikaty zdrowia" dostępne w aplikacjach mobilnych zawierają kody QR, informacje o szczepieniach i wynikach testów na koronawirusa, a także dane osobowe posiadacza – przekazał wydział spraw konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin. 

Szef tego resortu Wang Yi oświadczył w niedzielę, że ich kraj jest gotowy do rozmów z innymi państwami na temat wzajemnego honorowania zaświadczeń o testach i szczepieniach, aby umożliwić bezpieczne i uporządkowane podróże międzynarodowe. Nie jest jasne, z którymi krajami Chiny planują się porozumieć w sprawie uznawania "paszportów zdrowia".

Chińskie władze nie ogłosiły też jak dotąd żadnych ułatwień dla zaszczepionych osób przybywających z zagranicy. Państwowa komisja zdrowia oceniała w lutym, że po wjeździe do Chin podróżni powinni przechodzić kwarantannę niezależnie od szczepień, ponieważ szczepionka nie gwarantuje, że nie są zakażeni koronawirusem.

W Chinach kontynentalnych do użytku dopuszczono cztery rodzime szczepionki na COVID-19, a do końca lutego mieszkańcom podano ponad 50 mln dawek. Pekin nie zatwierdził jednak jak dotąd żadnej szczepionki zagranicznej, a żaden ze specyfików chińskich nie dostał dotąd zielonego światła od Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Źródło: PAP, Reuter