Zamknij

Piorun 12 razy uderzył w to samo miejsce. Niesamowite zjawisko uwiecznione na nagraniu

08.09.2021 12:31
Piorun
fot. Shutterstock

Do zaskakującego zjawiska doszło w chińskim mieście Qingdao w prowincji Shandong. Przez kilkanaście sekund piorun uderzył 12 razy z rzędu w uliczną latarnię. Całe zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu przez jednego z mieszkańców. 

Chińską prowincję Shandong 31 sierpnia nawiedziła potężna burza, której towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne. Jeden z mieszkańców postanowił nagrać to gwałtowne załamanie pogody z okna swojego mieszkania. Nie spodziewał się z pewnością, że uda mu się uchwycić tak niecodzienne zjawisko. 

Piorun uderzył 12 razy w jedną latarnię [WIDEO]

Jak można zobaczyć na krótkim wideo, w ciągu kilkunastu sekund wystąpiła seria wyładowań atmosferycznych. Piorun 12 razy z rzędu uderzył w to samo miejsce – w pobliską latarnię uliczną. 

Zjawisko to było niesamowite i przerażające jednocześnie. Sam autor filmu w czasie nagrywania tego zdarzenia schował się za ścianą. Udostępnione w mediach społecznościowych wideo bardzo szybko objęło sieć. 

To kolejne nagranie, które rozprawia się z twierdzeniem, że piorun uderza tylko raz w jedno miejsce. W rzeczywistości możliwe są kilkukrotne uderzenia, szczególnie w obiekty odizolowane lub o dużej wysokości. Jest to spowodowane między innymi tym, że ładunki zawarte w chmurze burzowej nie są rozładowywane przez jedną błyskawicę. Pozostała energia może wyzwolić kolejne, wtórne wyładowania atmosferyczne dokładnie w te same punkty. 

Warto pokreślić, że burza z piorunami potrafi być bardzo niebezpieczna. W połowie sierpnia na plaży Orchard Beach w Nowym Jorku sześć osób trafiło do szpitala po tym, jak w czasie burzy uderzył w nie piorun. Wśród rannych plażowiczów było troje dzieci. 

Źródło: Daily Mail, Onet