Zamknij

Choroba anielskich skrzydeł. Te zdjęcia pokazują, dlaczego nie wolno karmić łabędzi chlebem

13.01.2021 11:04
Choroba anielskich skrzydeł. Te zdjęcia pokazują, dlaczego nie wolno karmić łabędzi chlebem
fot. SHUTTERSTOCK

Niech was nie zmyli ta wdzięcznie brzmiąca nazwa - anielskie skrzydło to niezwykle niebezpieczna choroba, która może uniemożliwić ptakom latanie. Wywoływana jest najczęściej przez nieprawidłową dietę, dlatego tak ważne jest, aby nie dokarmiać ptaków wodnych, w tym łabędzi, chlebem.

Niestety wiele osób nadal nie ma wystarczającej wiedzy na temat dokarmiania ptaków wodnych. I choć ludzie, idąc nad okoliczną rzekę czy staw z białym chlebem w torbie, nie chcą źle, to jednak w ten sposób krzywdzą zwierzęta. A wystarczyłoby tylko zapoznać się wcześniej z informacjami o tym, co jedzą wodne ptaki.

Choroba anielskich skrzydeł niebezpieczna dla wodnych ptaków

Weterynarze rokrocznie, szczególnie w okresie zimowym, apelują, by nie dokarmiać łabędzi i innych wodnych ptaków chlebem. Takie działanie może wywołać niebezpieczną dla tych zwierząt chorobę anielskich skrzydeł. Najprościej tłumacząc, choroba ta objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle. W wyniku tego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz, co może utrudnić, a nawet uniemożliwić ptakom latanie.

Choroba anielskich skrzydeł wywoływana jest najczęściej przez nieprawidłową dietę, która jest zbyt bogata w węglowodany i białka, a uboga w witaminę D i A, wapń i mangan. Dlatego tak ważne jest, aby nie dokarmiać ptaków wodnych, w tym łabędzi, chlebem. 

Karmiąc chlebem, krzywdzimy te zwierzęta, niestety mit dokarmiania w taki sposób cały czas jest w Polsce obecny - czytamy we wpisie na Facebooku opublikowanym przez Kanał Pupila. W poście zamieszczone zostały także zdjęcia łabędzia z chorobą anielskich skrzydeł.

Czym karmić łabędzie i kaczki?

Zrezygnowanie z chleba, wcale nie oznacza, że w ogóle nie możemy dokarmiać wodnych ptaków. Trzeba po prostu wiedzieć, jakie produkty mogą spożywać te zwierzęta, żeby nie zrobić im krzywdy. Łabędzie i kaczki można karmić ziarnami zbóż czy surowymi bądź gotowanymi warzywami, koniecznie bez przypraw. Ważne też jest, aby pokarm był podawany z dala od wody. W przeciwnym razie może się rozmoknąć lub opaść na dno.

Pamiętajmy, że oprócz wspomnianego powyżej chleba, wodnych ptaków nie powinniśmy także dokarmiać resztkami domowego jedzenia i produktami z dodatkiem przypraw.

RadioZET.pl/Zoonews.pl

RadioZET.pl