Zamknij

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

22.07.2020 11:29
Dubrownik - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja epidemiczna na miejscu? Czy obowiązuje kwarantanna po przyjeździe? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wczasów w Chorwacji. 

Chorwacja otworzyła swoje granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej od 1 lipca. Coraz więcej turystów już planuje wczasy w tym niezwykłym bałkańskim kraju. Przed podróżą warto jednak sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Chorwacja. MSZ odradza podróże do tego kraju [aktualizacja 25.08.2020]

Chorwacja coraz gorzej radzi sobie z pandemią koronawirusa. Ze względu na duży odsetek nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju.

Na portalu "Polak za granicą" MSZ podało, że poziom zakażeń w tym kraju "jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową", uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tam tymczasowo - turystycznie. 

– MSZ RP odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń na #COVID19 – czytamy na Twitterze MSZ. 

W ramach nowych obostrzeń władze Chorwacji zadecydowały o ograniczeniu godzin pracy klubów nocnych, barów, restauracji itp. Zgodnie z nowymi wytycznymi obiekty tego typu mogą być czynne nie dłużej niż do północy – podano. Resort apeluje też o zachowanie 1,5-metrowego dystansu. 

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Koronawirus w Chorwacji. Wzrost liczby zachorowań

W Chorwacji odnotowano ogółem 7 329 przypadki zakażenia koronawirusem i 168 ofiar śmiertelnych (stan z dnia 21 sierpnia). Od końca czerwca kraj notuje coraz więcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Główne skupiska infekcji to Zagrzeb, wschodnia Slawonia oraz okolice Splitu, popularne wśród turystów z Polski. Zaleca się podróżnym unikanie dużych tłumów.

Liczba zachorowań na COVID-19 w Chorwacji w stosunku do liczby ludności i przebywającym tam tymczasowo turystów jest duża. W środę (19 sierpnia) w ciągu doby zanotowano 219 przypadków zakażeń, co jest rekordową liczbą od wybuchu pandemii.

Dotychczas maksymalnie było to 208 osób zakażonych w ciągu doby (14 sierpnia). Ambasada RP w Zagrzebiu przekazała wtedy, że w odniesieniu proporcjonalnym do liczby mieszkańców aktualna liczba zachorowań w Chorwacji byłaby równa ponad 2000 zarażeń w Polsce. 

Zobacz także

Chorwacja: niezbędne dokumenty i rejestracja przed podróżą

Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto przed przekroczeniem granicy Chorwacji wypełnić formularz na stronie https://entercroatia.mup.hr/, co pomoże przyśpieszyć i uprościć odprawę graniczną podróżującym. Jak wyjaśnia MSZ, bez wcześniejszej rejestracji "procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy odpowiednie służby będą zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Na podany podczas rejestracji adres mailowy przesłane zostaną również zalecenia epidemiologiczne.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego podróżując do tego kraju, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Chorwacja na wakacje: czy jest obowiązkowa kwarantanna?

Chorwacja zniosła obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających na teren kraju. Zamiast tego w czasie przekraczania granicy podróżni otrzymują broszurę z zaleceniami przygotowanymi przez Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego i są zobowiązani do przestrzegania tych zaleceń. Poddanie się obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji jest wymagane w przypadku osób wjeżdżających na teren Chorwacji z Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej.

Co ważne, podczas przekraczania granicy nie ma obowiązku okazywania wyniku testu na obecność COVID-19. 

Zobacz także

Chorwacja: gdzie należy nosić maseczki?

Wybierając się na wczasy do Chorwacji, należy koniecznie zabrać ze sobą maseczki. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w Chorwacji obecnie obowiązuje:

  • w obiektach handlowych;
  • instytucjach medycznych;
  • środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach)
  • instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, np. poczty, kantory, dworce itp.
  • punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych - personel (goście nie muszą zasłaniać twarzy).

Wczasy w Chorwacji a koronawirus. Czy wystarczy karta EKUZ?

Jak czytamy na stronie gov.pl, posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). "Za okazaniem ważnej karty za świadczenie zdrowotne płaci się ok. 1-5% kosztu danej usługi medycznej" - podano. 

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Ministerstwo podało również, że "koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym) ponosi osoba nią objęta".

Źródło: gov.pl