Zamknij

Wakacje 2021 w Chorwacji. Co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK]

19.04.2021 14:55
Dubrownik - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja epidemiczna na miejscu? Czy obowiązuje kwarantanna po przyjeździe? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2021 w Chorwacji. 

Chorwacja otworzyła swoje granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej od 1 lipca. Coraz więcej turystów już planuje wczasy w tym niezwykłym bałkańskim kraju. Przed podróżą warto jednak sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Wakacje w Chorwacji bez kwarantanny. Jakie warunki trzeba spełnić?

Chorwacja zwalnia z 10-dniowej kwarantanny obywateli Unii Europejskiej. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 15 kwietnia 2021. Warto podkreślić, że obowiązkowej izolacji można zostać zwolnionym pod warunkiem spełnienia jednego z warunków. 

Kwarantanny po przyjeździe do Chorwacji mogą uniknąć osoby, które:

  • przedstawią negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) – nie starszy niż 48 godzin;
  • są ozdrowieńcami wyleczonymi z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy – potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy);
  • zostały zaszczepione dwoma dawkami przeciwko Covid-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień).

 Do Chorwacji bez przeszkód wjadą także dzieci w wieku do 7 lat podróżujące z rodzicami lub opiekunami spełniającymi powyższe kryteria. 

Chorwacja. Testy na koronawirusa przed wjazdem. Kto jest zwolniony? 

Od 1 grudnia 2020 weszły w życie nowe zasady dotyczące wjazdu do Chorwacji. Podróżujący muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. Akceptowany jest test PCR lub test antygenowy (uznawany w krajach UE). W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu dłuższego niż 10 dni w Chorwacji, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu;

Kto nie musi wykonywać testu przed wjazdem do Chorwacji? Osoby, które potwierdzą zaszczepienie przeciwko Covid-19 (od przyjęcia drugiej dawki szczepionki musi upłynąć minimum 14 dni) lub są ozdrowieńcami wyleczonymi z Covid-19 (koniecznie zaświadczenie od lekarza lub pozytywny wyniki testu PCR lub antygenowy wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy).

Chorwacja 2021: niezbędne dokumenty i rejestracja przed podróżą

Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto przed przekroczeniem granicy Chorwacji wypełnić formularz na stronie https://entercroatia.mup.hr/, co pomoże przyśpieszyć i uprościć odprawę graniczną podróżującym. Jak wyjaśnia MSZ, bez wcześniejszej rejestracji "procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy odpowiednie służby będą zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Na podany podczas rejestracji adres mailowy przesłane zostaną również zalecenia epidemiologiczne.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego podróżując do tego kraju, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Chorwacja: jakie obostrzenia i gdzie należy nosić maseczki?

Wybierając się na wczasy do Chorwacji, należy koniecznie zabrać ze sobą maseczki. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w Chorwacji obecnie obowiązuje:

  • w obiektach handlowych;
  • instytucjach medycznych;
  • środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach);
  • instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, np. poczty, kantory, dworce itp.
  • punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych - personel (goście nie muszą zasłaniać twarzy);
  • w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować bezpiecznego dystansu od innych osób.

Co więcej, obiekty gastronomiczne i rozrywkowe  mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów). Władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 metra. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zarażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Czy wystarczy karta EKUZ?

Jak czytamy na stronie gov.pl, posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). "Za okazaniem ważnej karty za świadczenie zdrowotne płaci się ok. 1-5% kosztu danej usługi medycznej" - podano. 

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Ministerstwo podało również, że "koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym) ponosi osoba nią objęta".

Źródło: gov.pl