Zamknij

Chorwacja: wakacje w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK]

22.07.2020 11:29
Dubrownik - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja epidemiczna na miejscu? Czy obowiązuje kwarantanna po przyjeździe? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wczasów w Chorwacji. 

Chorwacja otworzyła swoje granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej od 1 lipca. Coraz więcej turystów już planuje wczasy w tym niezwykłym bałkańskim kraju. Przed podróżą warto jednak sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

W Chorwacji pod koniec listopada zanotowano rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem - ponad 4 tysiące przypadków dziennie. Od wybuchu pandemii odnotowano ogółem 131 tys. przypadków zachorowań na COVID-19  i 1861 ofiar śmiertelnych (stan z 31 listopada). 

Chorwacja. Obowiązkowe testy na koronawirusa przed wjazdem

Od 1 grudnia zmieniają się zasady dotyczące wjazdu do Chorwacji. Od teraz podróżujący muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. 

O nowych zasadach wjazdu do Chorwacji poinformował minister spraw wewnętrznych kraju, Davor Bozinovic. – Podróżni przybywający z zielonych stref UE nie potrzebują testu PCR ani nie muszą spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby wjechać do Chorwacji. Jednak obecnie jedynym zielonym obszarem w UE jest wyspa Fasta w Finlandii – powiedział. 

Testom na koronawirusa nie muszą wykonywać osoby, które codziennie podróżują i przekraczają granice kraju. Ten wyjątek dotyczy m.in. pracowników ochrony zdrowia i np. studentów. Z poddania się badaniom na obecność COVID-19 zwolnieni są także: dyplomaci, marynarze, przewoźnicy, ale też osoby podróżujące służbowo.

Zobacz także

Chorwacja. MSZ odradza podróże do tego kraju 

Chorwacja coraz gorzej radzi sobie z pandemią koronawirusa. Ze względu na duży odsetek nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju.

Na portalu "Polak za granicą" MSZ podało, że poziom zakażeń w tym kraju "jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową", uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tam tymczasowo - turystycznie. 

– MSZ RP odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń na #COVID19 – czytamy na Twitterze MSZ. 

W ramach nowych obostrzeń władze Chorwacji zadecydowały o ograniczeniu godzin pracy klubów nocnych, barów, restauracji itp. Zgodnie z nowymi wytycznymi obiekty tego typu mogą być czynne nie dłużej niż do północy – podano. Resort apeluje też o zachowanie 1,5-metrowego dystansu. 

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Zobacz także

Chorwacja: niezbędne dokumenty i rejestracja przed podróżą

Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto przed przekroczeniem granicy Chorwacji wypełnić formularz na stronie https://entercroatia.mup.hr/, co pomoże przyśpieszyć i uprościć odprawę graniczną podróżującym. Jak wyjaśnia MSZ, bez wcześniejszej rejestracji "procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy odpowiednie służby będą zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Na podany podczas rejestracji adres mailowy przesłane zostaną również zalecenia epidemiologiczne.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego podróżując do tego kraju, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Chorwacja na wakacje: czy jest obowiązkowa kwarantanna?

Chorwacja zniosła obowiązkową kwarantannę dla osób wjeżdżających na teren kraju. Zamiast tego w czasie przekraczania granicy podróżni otrzymują broszurę z zaleceniami przygotowanymi przez Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego i są zobowiązani do przestrzegania tych zaleceń. Poddanie się obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji jest wymagane w przypadku osób wjeżdżających na teren Chorwacji z Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej.

Zobacz także

Chorwacja: gdzie należy nosić maseczki?

Wybierając się na wczasy do Chorwacji, należy koniecznie zabrać ze sobą maseczki. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w Chorwacji obecnie obowiązuje:

  • w obiektach handlowych;
  • instytucjach medycznych;
  • środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach)
  • instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, np. poczty, kantory, dworce itp.
  • punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych - personel (goście nie muszą zasłaniać twarzy).

ZOBACZ TAKŻE: Egipt: wakacje w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć? [Poradnik]

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Czy wystarczy karta EKUZ?

Jak czytamy na stronie gov.pl, posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). "Za okazaniem ważnej karty za świadczenie zdrowotne płaci się ok. 1-5% kosztu danej usługi medycznej" - podano. 

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Ministerstwo podało również, że "koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym) ponosi osoba nią objęta".

Źródło: gov.pl