Zamknij

Chorwacja planuje otworzyć granice dla Polaków. Kiedy można planować wakacje?

Nina Czochara
27.05.2020 09:44
Chorwacja, Split
fot. Pixabay

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Nie dziwi więc, że władze tamtejszego kraju chcą jak najszybciej otworzyć dla nas granice. Jak twierdzi chorwacki minister turystyki, stanie się to najprawdopodobniej w połowie czerwca. 

Chorwacja w ostatnich latach przeżywała prawdziwe turystyczne oblężenie – w 2019 roku odwiedziło ją aż 21 milionów turystów, najwięcej w historii tego kraju. Blisko milion stanowili sami Polacy. Z powodu pandemii koronawirusa i zamkniętych granic tegoroczne wyjazdy wakacyjne stanęły pod znakiem zapytania. 

Ze względu na ogromne straty w branży turystycznej, Chorwacja potrzebuje napływu zagranicznych gości. Kraj szuka sposobu na to, jak w bezpieczny sposób otworzyć granice i uratować rozpoczynający się wkrótce sezon wakacyjny.  

Chorwacja przyjmie Polaków od 15 czerwca?

Minister turystyki, Gari Capelli, ujawnił, że od chce otworzyć granice dla Polaków od 15 czerwca. Tego samego dnia ograniczenie wjazdu zniesione zostanie dla Niemców. Wszystko będzie oczywiście zależało od sytuacji epidemicznej w obu krajach. Wciąż pozostaje kwestia też podróży przez państwa leżące na trasie do Chorwacji oraz obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski.

Do tej pory w Chorwacji zanotowano nieco ponad 2,2 tys. przypadków zachorowań na COVID-19. W związku z tym bałkański kraj już od 9 maja częściowo otworzył granice dla obywateli państw Unii Europejskiej, którzy przybywali do kraju w celach biznesowych, do pracy lub z ważnych powodów osobistych.

Chorwacja planuje na początek otwarcie granic dla obywateli Słowacji, Czech, Węgier i Austrii, z którymi wypracowała dwustronne porozumienia. Obywatele tych krajów po powrocie do swoich ojczyzn nie będą poddawani 14-dniowej kwarantannie. Aby jednak turyści z Polski mogli być traktowani tak samo, musi na to pozwolić sytuacja epidemiczna w naszym kraju, gdzie niestety liczba zachorowań nie spada.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Wprost, Fly4free

___

RadioZET.pl/NC