Zamknij

Koronawirus w Chorwacji. Będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie z wakacji?

18.08.2020 10:07
Koronawirus w Chorwacji. Będzie obowiązkowa kwarantanna po powrocie z wakacji?
fot. Fotolia

W Chorwacji odnotowano w ostatnim czasie drastyczny wzrost przypadków zakażenia koronawirusem. Wysoki wskaźnik zachorowań zaniepokoił władze innych państw. Włochy i Austria wprowadziły już obowiązkowe testy na COVID oraz kwarantannę dla podróżujących z Chorwacji. Do turystów z Polski apeluje konsul RP w Zagrzebiu.

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Również w dobie pandemii kraj ten cieszy się dużą popularnością wśród europejskich turystów. W ostatnich dniach tłumy w barach i klubach sprawiły, że w Chorwacji odnotowano duży wzrost przypadków koronawirusa. W sobotę, 14 sierpnia, wykryto 208 przypadków wirusa COVID-19, co było najwyższą liczbą od początku pandemii.

Władze bardzo szybko zareagowały. Kluby, bary i restauracje po północy muszą być zamknięte. Jest też obowiązek noszenia maseczek. Ambasada RP w Zagrzebiu zaapelowała do turystów o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zatłoczonych lokali gastronomicznych i plaż. 

Chorwacja na "czerwonej liście" Austrii i Włoch

Z powodu wzrostu przypadków zachorowań na COVID-19 Włochy i Austria wpisały Chorwację do czerwonego rejestru. Co to oznacza dla turystów? Włosi wymagają od podróżujących z Chorwacji przedstawienia zaświadczenia na negatywną obecność koronawirusa (testy można zrobić również na granicy), a Austriacy - 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju. Władze w Wiedniu także odradzają swoim obywatelom podróż do Chorwacji.

Co więcej, brytyjski dziennik "The Telegraph" podał, że Chorwacja trafi też na „czerwoną listę” Wielkiej Brytanii. Będzie się to wiązało z koniecznością samoizolacji po powrocie z tego kraju na Wyspy.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Chorwacja: obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski?

Polskie władze na razie nie zdecydowały się na podobny krok, jak Włochy czy Austria. Konsul RP w Zagrzebiu, Dagmara Lucovic, apeluje jednak do polskich turystów o ostrożność. 

– Spotykaliśmy się z sytuacjami, że restauracje, które lubią Polacy, są oblężone przez turystów polskich. Szukajmy miejsc, gdzie jest troszkę luźniej. Bądźmy ostrożni, tak jak ostrożni bylibyśmy w kraju – powiedziała.

Na kwestię dotyczącą obowiązkowej kwarantanny dla turystów z Polski wracających z wakacji w Chorwacji odniósł się także Wojciech Andrusiewicz.

– Na dziś sytuacja na Chorwacji nie wygląda tak źle, byśmy musieli wprowadzać kwarantannę (dla osób wracających z tego kraju – red.) – powiedział podczas konferencji prasowej, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi o sprawdzanie komunikatów sanitarnych na bieżąco.

Do tej pory w Chorwacji zanotowano 6 656 przypadków zakażenia koronawirusem. 166 osób zmarło z powodu COVID-19. 

Źródło: TVN24, Wprost