Zamknij

Wakacje 2021 w Chorwacji. Co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK]

22.06.2021 16:02
Dubrownik - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja epidemiczna na miejscu? Czy obowiązuje kwarantanna po przyjeździe? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2021 w Chorwacji. 

Chorwacja otworzyła swoje granice dla obywateli krajów Unii Europejskiej od 1 lipca. Coraz więcej turystów już planuje wczasy w tym niezwykłym bałkańskim kraju. Przed podróżą warto jednak sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Chorwacja. Wakacje 2021 bez testu i kwarantanny 

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać negatywnych wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny. Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka na mapie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna apeluje o to, aby sprawdzić warunki i restrykcje wjazdowe przed samą podróżą do Chorwacji, gdyż mogą one ulec zmianie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na bieżąco aktualizuje bowiem zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób (dane oparte są na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach). 

Chorwacja 2021: niezbędne dokumenty i rejestracja przed podróżą

Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto przed przekroczeniem granicy Chorwacji wypełnić formularz na stronie  https://entercroatia.mup.hr/, co pomoże przyśpieszyć i uprościć odprawę graniczną podróżującym. Jak wyjaśnia MSZ, bez wcześniejszej rejestracji "procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy odpowiednie służby będą zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Na podany podczas rejestracji adres mailowy przesłane zostaną również zalecenia epidemiologiczne.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego podróżując do tego kraju, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Koronawirus w Chorwacji. Jakie obostrzenia i gdzie należy nosić maseczki?

Wybierając się na wczasy do Chorwacji, należy koniecznie zabrać ze sobą maseczki. Obowiązek zasłaniania nosa i ust w Chorwacji obecnie obowiązuje:

  • w obiektach handlowych;
  • instytucjach medycznych;
  • środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach);
  • instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta, np. poczty, kantory, dworce itp.;
  • punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych - personel (goście nie muszą zasłaniać twarzy);
  • w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować bezpiecznego dystansu od innych osób.

Co więcej, obiekty gastronomiczne i rozrywkowe  mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów). Władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 metra. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zarażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Zobacz także

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Czy wystarczy karta EKUZ?

Jak czytamy na stronie gov.pl, posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). "Za okazaniem ważnej karty za świadczenie zdrowotne płaci się ok. 1-5% kosztu danej usługi medycznej" - podano. 

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Ministerstwo podało również, że "koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym) ponosi osoba nią objęta".

Źródło: gov.pl