Zamknij

Chorwacja przywraca kwarantannę. Ale tylko dla krajów bałkańskich

25.06.2020 12:08
Turyści w Chorwacji
fot. Shutterstock

Chorwacja przywraca obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Kosowa i Macedonii Północnej. To efekt wzrostu liczby osób zakażonych koronawirusem na Bałkanach. 

Obowiązek odbycia kwarantanny dla osób przybywających z czterech krajów bałkańskich wchodzi w życie w czwartek, 25 czerwca. 

Chorwacja wprowadza kwarantannę

Obostrzenie nie dotyczy jednak przyjezdnych jadących tranzytem przez Chorwację. To oznacza, że osoby przejeżdżające tylko przez kraj nie będą musiały pozostawać w kwarantannie, podobnie jak turyści z 10 krajów Unii Europejskiej, dla których Chorwacja otworzyła granice 1 czerwca. 

Obowiązek dwutygodniowej izolacji dotyczy jednak wracających do kraju chorwackich obywateli - poinformował dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović. Nakazano też noszenie maseczek w środkach transportu publicznego.

Chorwacja została w stosunkowo niewielkim stopniu dotknięta koronawirusem. W liczących 4,2 miliona mieszkańców kraju zakaziło się ponad 2300 osób, a sto zmarło. Jednak po zarejestrowaniu niewielu przypadków lub ich braku od połowy maja Chorwacja odnotowała w ubiegłym tygodniu wzrost do 30 przypadków zakażeń dziennie.

Pozostałe cztery kraje bałkańskie odnotowały wyższy poziom zakażeń koronawirusem od początku czerwca, z prawie 200 nowymi przypadkami dziennie w Macedonii Północnej.

Zobacz także

Chorwacja w ogniu krytyki z powodu imprezy tenisowej

Pod koniec maja Chorwacja otworzyła swoje granice bez ograniczeń dla obywateli dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w tym Niemiec, Austrii i Estonii, aby uratować swój przemysł turystyczny z powodu pandemii COVID-19.

Chorwacja i kraje ościenne znalazły się na pierwszych stronach gazet po turnieju tenisowym na Bałkanach, który doprowadził do rozprzestrzenienia się koronawirusa, a główny organizator imprezy, numer jeden światowego tenisa Novak Djoković otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Władze sanitarne i organizatorzy turnieju zostali skrytykowani za brak środków ochrony, świąteczną atmosferę i brak fizycznego dystansu między widzami podczas turnieju. Premier Chorwacji Andrej Plenković, który oglądał w sobotę w Zadarze drugi etap turnieju, znalazł się w ogniu krytyki. Pomimo negatywnego wyniku testu został on oskarżony przez opozycję o narażenie zdrowia współobywateli, przemieszczając się po kraju przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 5 lipca.

Jak przypomina Reuters, rosnąca liczba przypadków koronawirusa zbiegła się ze złagodzeniem jednych z najsurowszych kontroli narzuconych przez kraje bałkańskie, które przeszły epidemię stosunkowo łagodnie, jeśli porównać je z krajami Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu w Bośni i Hercegowinie zanotowano 502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie w tym kraju było ich 3 676. W tym samym okresie w Serbii wykryto 713 nowych przypadków, których łącznie do tej pory było 13 235.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita