Zamknij

Chorwacja nagle zmienia zasady wjazdu. Od 1 lipca zaostrzone restrykcje dla podróżujących

01.07.2021 09:06
Chorwacja - turyści
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacja niespodziewanie zmieniła zasady wjazdu dla podróżujących. Od 1 lipca osoby, które chcą wjechać na teren tego popularnego kraju, zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu Covid potwierdzającego szczepienia, negatywny wynik testu lub ozdrowienie – informuje Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. W połowie czerwca władze tego kraju poluzowały przepisy wjazdowe dla Polaków, znosząc obowiązek okazywania certyfikatu szczepień, dowodu na przejście choroby czy wyników testów. Okazuje się, że turyści z Polski nie mogli cieszyć się zbyt długo złagodzonymi restrykcjami. 

Chorwacja niespodziewanie ogłosiła zaostrzenie zasad wjazdu na swoje terytorium. Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki poinformował o konieczności wylegitymowania się Unijnym Certyfikatem Covid przez osoby przyjeżdżające do tego kraju. To bardzo duże zaskoczenie dla podróżujących. 

Chorwacja zmienia przepisy wjazdowe od 1 lipca

Zmiany dla podróżujących do Chorwacji obowiązują już od dzisiaj, 1 lipca.  Aby wjechać na teren tego kraju, należy przedstawić na granicy Unijny Certyfikat Covid, nazywany paszportem covidowym.

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce dodało, że jeśli podróżujący nie posiadają takiego certyfikatu, to wjazd do Chorwacji będzie możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z ustalonych kryteriów.

Na teren tego państwa będą mogły wjechać osoby, które okażą negatywny wyniku testu PCR – nie starszy niż 72 godziny lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE)  – nie starszy niż 48 godzin.

Kolejnym kryterium umożliwiającym wjazd do Chorwacji jest zaszczepienie pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Takie osoby jednak będą mogły przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni i maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Następne kryterium dotyczy osób, które okażą potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia – podkreślono.

Czwarte kryterium dotyczy ozdrowieńców wyleczonych w ostatnich 6 miesiącach. Będą oni mogli wjechać na terytorium Chorwacji pod warunkiem okazania potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce przypomniało, że dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

–  Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę – podkreślono.

Dodano, że warunki wjazdu na terytorium Chorwacji mogą ulec zmianie z uwagi na sytuację epidemiologiczną.

Przypomnijmy, że Unijny Certyfikat Covid działa od 1 lipca w krajach Unii Europejskiej. Uprawnia do swobodnego podróżowania we Wspólnocie w czasie pandemii. Certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.

Źródło: PAP