Zamknij

Chorwacja znosi obowiązkowe testy na Covid-19 dla Polaków. Duże zmiany dla podróżujących

18.06.2021 15:47
Dubrownik - wakacje 2021
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacja łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków. Od 18 czerwca osoby podróżujące z naszego kraju nie muszą już przedstawiać negatywnego testu PCR na koronawirusa ani odbywać kwarantanny – poinformowała Chorwacka Wspólnota Turystyczna. Te zmiany dotyczą zarówno pasażerów przybywających z Polski do Chorwacji samolotem, jak i tych podróżujących własnym samochodem. 

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Okazuje się, że teraz planowanie urlopu w tym popularnym europejskim kraju będzie jeszcze łatwiejsze. Polacy będą mogli bowiem wjeżdżać do Chorwacji bez testu.

Wszystko dzięki temu, że nasz kraj został sklasyfikowany jako region o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem – znalazł się w "zielonej strefie" na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób. Dzięki temu podróżujących z Polski obowiązują złagodzone zasady wjazdu. 

Chorwacja. Polacy wjadą bez testu na koronawirusa

– Wszystkie osoby przyjeżdżające bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej lub krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które obecnie znajdują się w tzw. zielonej strefie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będą mogli wjechać na terytorium Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed wystąpieniem COVID-19 – podano w komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Zgodnie z dalszą częścią komunikatu podróżujący z Polski nie muszą przedstawiać negatywnego testu PCR na koronawirusa i nie podlegają kwarantannie – o ile nie wykazują oznak Covid-19 i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą.

W przypadku osób podróżujących własnym samochodem Chorwaci sugerują, aby zachowywać rachunki za paliwo czy opłaty za autostrady. Jest to związane z faktem, że osoby jadące z obszarów "zielonej strefy" do Chorwacji nie powinny w czasie przejazdu zatrzymywać się w krajach, które znajdują się np. w "pomarańczowej strefie". Jak zauważa portal Fly4free, Polacy nie powinni mieć z tym problemu, bo na trasie z naszego kraju do Chorwacji poza "zieloną strefą" znajduje się jedynie Słowenia (z kolei Czechy, Słowacja i Austria są na tej "bezpiecznej liście"). 

Chorwacka Wspólnota Turystyczna apeluje też o to, aby sprawdzić warunki i restrykcje wjazdowe przed samą podróżą do Chorwacji, gdyż mogą one ulec zmianie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na bieżąco aktualizuje bowiem zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób (dane oparte są na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach). 

– Jeśli zaistnieje okoliczność, że którekolwiek z polskich województw nie będzie oznaczone na liście kolorem zielonym, wtedy na granicy Republiki Chorwacji należy przedstawić urzędowe zaświadczenie o zameldowaniu (lub dane wpisane w dowodzie osobistym) w zielonej strefie. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim, bądź przetłumaczone na język angielski – poinformowała CWT.

Organizacja zachęca też do skorzystania z dostępnej w języku polskim aplikacji "Enter Croatia".

Źródło: croatia.hr, Fly4free