Zamknij

Chorwacja zwalnia z kwarantanny. Turyści muszą jednak spełnić określone warunki

19.04.2021 11:42
Plaża w Chorwacji
fot. Grgo Jelavic/Pixsell/Press Association/East News

Chorwacja znosi obowiązkową kwarantannę, która do tej obowiązywała turystów z Unii Europejskiej. Ma dotyczyć to osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób z negatywnym wynikiem testu PCR na COVID-19. Nadal konieczne jest zgłoszenie swojej podróży w aplikacji EnterCroatia.

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Okazuje się, że w dobie pandemii również cieszy się sporym zainteresowaniem. Potwierdzają to dane portalu Travelist dotyczące planów urlopowych Polaków. Po wcześniejszym ogłoszeniu decyzji o przedłużeniu lockdownu do 18 kwietnia zwiększyła się liczba zagranicznych rezerwacji i to właśnie Chorwacja jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków.

Władze Chorwacji już przygotowują się do sezonu turystycznego. Podróżujący do tego kraju muszą jednak pamiętać o obowiązujących restrykcjach w czasie wjazdu.

Chorwacja. Jak uniknąć kwarantanny?

Chorwacja zwalnia z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny obywateli Unii Europejskiej – podało w komunikacie polskie przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od 15 kwietnia. Podróżującym postawiono jednak warunki.

Kwarantanny po przyjeździe do Chorwacji mogą uniknąć osoby, które:

  • przedstawią negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) – nie starszy niż 48 godzin. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu dłuższego niż 10 dni w Chorwacji, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu;
  • są ozdrowieńcami wyleczonymi z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy – potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy);
  • zostały zaszczepione dwoma dawkami przeciwko Covid-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień).

 Do Chorwacji bez przeszkód wjadą także dzieci w wieku do 7 lat podróżujące z rodzicami lub opiekunami spełniającymi powyższe kryteria. 

Jednocześnie zastrzeżono prawo zmiany ww. warunków z uwagi na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Co więcej, tak jak w roku ubiegłym, nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia

– To ważny krok w przygotowaniach do głównej części sezonu turystycznego. Chorwacja jest w pełni gotowa na jego rozpoczęcie i to jest sygnał, który wysyłamy naszym kluczowym rynkom. Sytuacja epidemiczna pozostaje priorytetowa, dlatego niezwykle ważne jest dalsze przestrzeganie zaleceń – mówi chorwacka minister turystyki i sportu Nikolina Brnjac, cytowana w komunikacie.

W Chorwacji jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się szczepienia 70 tysięcy pracowników turystyki, zarówno etatowych, jaki i sezonowych.

– Chorwacja jest jednym z pierwszych państw, które rozpoczyna szczepienia pracowników sektora turystycznego. Jest to dla nas niezwykle ważne, aby jeszcze bardziej umocnić pozycję Chorwacji jako bezpiecznej destynacji – wyjaśnił Nikolina Brnjac.

Źródło: craotia.hr, gov.pl, rp.pl