Zamknij

Chorwacja apeluje do turystów o przestrzeganie restrykcji. Nagły wzrost zachorowań na Covid-19

19.07.2021 10:31
Dubrownik - turyści
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacka branża turystyczna zaapelowała o przestrzeganie restrykcji związanych z pandemią. Jest to związane ze wzrastającą liczbą nowych zachorowań na Covid-19. Władze obawiają się, by pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju nie doprowadziła do wpisania Chorwacji na "czerwoną listę", a tym samym szybkiego zakończenia sezonu turystycznego nad Adriatykiem. 

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. W ostatnim czasie kraj ten notuje wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w popularnych ośrodkach nad Adriatykiem. Właśnie dlatego kilkanaście lokalnych organizacji turystycznych zaapelowało o przestrzeganie restrykcji związanych z pandemią. Domagają się też mocniejszych kontroli i kar wobec tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów. 

Chorwacja na pomarańczowej liście. Apel branży turystycznej

– Restrykcje epidemiczne obowiązujące obecnie w Chorwacji są dobre, ale ich realizacja i kontrolowanie budzą wątpliwości – stwierdziło we wspólnym oświadczeniu kilkanaście organizacji branży turystycznej.

Zgodnie z obowiązującymi w Chorwacji obostrzeniami obowiązkowe jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i środkach transportu zbiorowego, a spotkania powyżej 100 osób nie mogą się odbywać bez oficjalnej zgody służb. Uczestnicy wydarzenia muszą udowodnić, że są zaszczepieni, nabyli odporność w wyniku przebycia choroby lub posiadają negatywny wynik testu.

Stowarzyszenia turystyczne biją na alarm po publikacji mapy przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), na której Chorwacja spadła z listy krajów kategorii „zielonej” (o niskim ryzyku zakażenia COVID-19) na listę „pomarańczową”. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 14 dni średnia liczba nowych zakażeń wzrosła powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba nowych zachorowań wzrosła o 18 proc. w porównaniu z tygodniem poprzednim. 

Chorwackie organizacje turystyczne zaapelowały o zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie ograniczeń, podkreślając, że "oznaczenie Chorwacji kolorem czerwonym będzie oznaczać tragiczny koniec dla tutejszej turystyki w szczycie sezonu letniego". Turystyka odpowiada w Chorwacji za ok. 20 proc. PKB. 

Źródło: PAP