Zamknij

„Wyspy wolne od koronawirusa” w Chorwacji. Tak władze kraju chcą przyciągnąć turystów

20.04.2021 09:49
Chorwacja
fot. Shutterstock

Ministerstwo turystyki Chorwacji chce rozpocząć kampanię pod hasłem "chorwackie wyspy – strefy wolne od Covid-19". W ten sposób chcą zachęcić turystów do przyjazdu. Stworzono specjalną mapę epidemiczną Chorwacji, która pozwoli przekierować część ruchu turystycznego z części kontynentalnej na wyspy, które notują niższą liczbę zakażeń. 

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne straty w branży turystycznej na całym świecie. Nic dziwnego, że władze poszczególnych krajów szukają sposobu na to, jak ożywić tę część gospodarki, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo podróżującym. Władze Chorwacji ruszają z nową kampanią, która ma przyciągnąć na mniej oblegane wyspy. 

Chorwackie wyspy wolne od Covid-19

 "Chorwackie wyspy – strefy wolne od Covid-19" – w ramach tej kampanii zostanie stworzona specjalna "epidemiczna mapa", dzięki której turyści będą mogli na bieżąco sprawdzać aktualną sytuację na wyspach Chorwacji. To z kolei ułatwi wybór bezpiecznych miejsc na wakacje. Oprócz tego będą też dostępne informacje na temat punktów testowych na Covid-19 czy połączeń lądowych, morskich i lotniczych między wyspami a kontynentem. 

– Epidemiczna mapa Chorwacji pokazuje, że liczba zakażeń na wyspach jest znacznie niższa niż w innych częściach kraju – podało w komunikacie chorwackie ministerstwo turystyki.

Położona nad Adriatykiem Chorwacja ma 78 wysp, z czego 45 jest zamieszkałych. Minister sportu i turystyki, Nikolina Brnjac, przyznała, że chorwackie wyspy są niezwykle ważne dla tamtejszej turystyki, bo stanowią jedną czwartą wszystkich noclegów, które latem rezerwują zagraniczni turyści. Co więcej, odwiedzający zostają średnio dwa dni dłużej na wyspach niż w części kontynentalnej.

– Około jednej trzeciej całej bazy noclegowej Chorwacji znajduje się właśnie na wyspach. To kolejny powód, dla którego chcemy dokładnie informować turystów o aktualnej sytuacji epidemiologicznej na poszczególnych wyspach. Wiele z nich to obecnie "zielone strefy" – wyjaśniła Nikolina Brnjac.

Chorwacja: jakie restrykcje dla podróżujących?

Chorwacja od 15 kwietnia zwolniła podróżujących z obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe. Odwiedzającym postawiono jednak warunki. Aby uniknąć kwarantanny, należy przedstawić negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (nie starszy niż 48 godzin). Z 10-dniowej izolacji mogą zostać również zwolnieni ozdrowieńcy wyleczeni z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy oraz zaszczepieni dawkami szczepionki na koronawirusa. Nadal konieczne jest zgłoszenie swojej podróży w aplikacji EnterCroatia.

W Chorwacji jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się szczepienia 70 tysięcy pracowników turystyki – zarówno etatowych, jaki i sezonowych.

Źródło: euractiv.com, fly4free.pl