Pakowanie walizki jest jednym z pierwszych elementów każdej podróży. Na dłuższe wyjazdy bardzo często niezbędny jest bagaż rejestrowany. Choć nie ma tak wielu ograniczeń jak bagaż podręczny, przed planowanym lotem warto dokładnie sprawdzić, co można w nim przewozić. Jak spakować bagaż rejestrowany, by nie mieć problemów na lotnisku? Poradnik przed podróżą samolotem.
Bagaż rejestrowany (główny, nadawany) przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Dzięki temu – w porównaniu do bagażu podręcznego wnoszonego na pokład maszyny – liczba ograniczeń dotyczących przewożonych w nim rzeczy jest zdecydowanie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że do bagażu rejestrowanego można zabrać wszystko – jest spora lista rzeczy zabronionych. Każda linia lotnicza ma też swoje ograniczenia wagowe i ilościowe dotyczące bagażu rejestrowanego (zależne od rodzaju połączenia, klasy rezerwacyjnej i trasy). Bardzo ważne, aby zapoznać się z tymi informacjami jeszcze przed lotem, aby uniknąć niepotrzebnych opłat.
- Pasażerowie często przewożą różne dziwne przedmioty. Dlatego, aby uniknąć niespodzianek i nieprzyjemności, warto przed podróżą sprawdzić, czy dana rzecz jest dozwolona w bagażu. W przypadku wątpliwości warto zapytać przewoźnika, lotnisko lub Urząd Lotnictwa Cywilnego – mówi Piotr Rudzki z Lotniska Chopina. - Kiedyś pasażerka spytała nas, czy może przewieźć żywą rybkę z Chin. Ponieważ z różnych powodów nie był to najlepszy pomysł, odradziliśmy jej to.
Po przybyciu na lotnisko bagaż rejestrowany musi zostać przekazany linii lotniczej podczas odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in) lub poprzez nadanie go w specjalnym punkcie zrzutu bagażu (tzw. baggage drop-off point). Co można przewozić w bagażu rejestrowanym, a co jest zabronione?
BAGAŻ REJESTROWANY: TO MOŻNA ZABRAĆ
W przypadku bagażu rejestrowanego nie ma limitu dotyczącego przewożonych płynów – można przewozić napoje zakupione przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach powyżej 100 ml.
Co jest dozwolone w bagażu rejestrowanym?
- drobne narzędzia o ostrych końcach, m.in. nożyczki do paznokci, golarki, żyletki,
- widelce, łyżki, druty, szydełka do robótek, agrafki
- strzykawki i igły
- korkociąg i szpikulce do lodu
- łyżwy, wędki, namiot
- kije golfowe, hokejowe
- zapalniczka, zapałki
- grzałka do gotowania wody (tylko za zgodą przewoźnika)
- broń używana w sztukach walki
- broń kulowa i śrutowa (tylko za zgodą przewoźnika)
- pistolety, karabiny (tylko za zgodą przewoźnika)
- w bagażu specjalnym można dodatkowo przewozić: narty, rower, sprzęt do nurkowania, deska do surfowania, instrumenty muzyczne.
W przypadku przewozu broni należy pamiętać o stosownej dokumentacji, pozwoleniach (na wywóz, jak również na wwóz do kraju docelowego).
BAGAŻ REJESTROWANY: TEGO NIE MOŻNA ZABRAĆ
- substancje łatwopalne i materiały wybuchowe
- alkohol powyżej 70 proc.
- sztuczne ognie, race, petardy, proch
- detonatory, zapalniki
- farba w aerozolu
- pojemnik z gazem
- płyny łatwopalne (benzyna)
- gaśnica, butla biwakowa
- rozpałki z tabliczek węgla drzewnego
- latarka gazowa
- baterie litowo-jonowe
- substancje chemiczne i toksyczne.
:
- przedmiotów wartościowych, m.in. pieniędzy czy biżuterii
- dokumentów, paszportów, papierów wartościowych
- urządzeń elektronicznych, tj. komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, kamery itp.
- przedmiotów, które mogą łatwo się zniszczyć, stłuc i nie nadają się do przewozu.
___
Artykuł powstał we współpracy z Lotniskiem Chopina
