Zamknij

Co warto zobaczyć w okolicach Neapolu? Oto 7 najpiękniejszych miejsc

Redakcja
23.08.2018 15:41
Wybrzeże Amalfitańskie
fot. Pixabay

Planując pobyt w Neapolu na kilka dni, trzeba koniecznie poznać również okolice miasta. Niezwykle fotogeniczne Wybrzeże Amalfitańskie ze słynnym Positano i Amalfi na czele. Przepiękna wyspa Capri. Niesamowite Pompeje widniejące na liście UNESCO oraz Wezuwiusz nierozerwalnie połączony z neapolitańskim krajobrazem. Zdecydowanie jest co podziwiać.

Neapol, choć budzi różne emocje u odwiedzających, z pewnością jest miejscem wartym odwiedzenia. Nie tylko ze względu na nietypowy klimat, architekturę i najlepszą pizzę na świecie. Podziw wzbudzają też okolice Neapolu ze słynnym wybrzeżem i nadmorskimi miejscowościami, których zdjęcia królują w mediach społecznościowych. Podpowiadamy, co szczególnie warto zobaczyć. 

1. Capri

To jedna z najpopularniejszych wysp w Zatoce Neapolitańskiej. Właśnie ze względu na ogromną liczbę przybywających tu turystów warto odwiedzić to miejsce poza szczytem sezonu turystycznego. Bez wątpienia obowiązkowym punktem odwiedzin powinno być miasteczko o tej samej nazwie. Capri, o śródziemnomorskim klimacie i kolorycie, pełne wąskich uliczek i urokliwych placyków, prezentuje się naprawdę malowniczo.

Capri
fot. Pixabay

Sercem miasteczka jest Piazza Umberto wypełniony gwarnymi restauracjami i kawiarniami. Niemal równie malownicze jest miasteczko-ulica Anacapri, dokąd prowadzi trasa wzdłuż zbocza góry. Już sama droga do tego miejsca może być ekscytująca. Na wyspę można dotrzeć wodolotem lub promem, który dociera do portu  Marina Grande.

Zobacz także

2. Positano

Positano to prawdziwa perełka Wybrzeża Amalfitańskiego, które od 1997 figuruje na liście UNESCO. To zarazem jedno z najchętniej fotografowanych miasteczek we Włoszech i najchętniej udostępnianych w mediach społecznościowych. Nie ma się czemu dziwić, bo prezentuje się naprawdę bajkowo. Tym, co najbardziej zachwyca w miasteczku Positano, jest jego położenie. Podziwiając to miejsce z daleka, można odnieść wrażenie, że domki niejako przyczepione są do skały i spadają kaskadowo do morza.

Positano
fot. Shutterstock

Urzekają również niezwykłe kolory. To tutaj zielone góry łączą się z lazurowym morzem i kolorowymi, malowniczymi domkami piętrzącymi się na wzgórzu. Całość tworzy niesamowity efekt krajobrazowy. Warto przespacerować się uliczkami miasteczka i wybrać na słynne plaże Fornillo (strzeżoną przez dwie wieże) oraz Grande. Nie może obyć się zrobienia pamiątkowego zdjęcia!

3. Amalfi

Miasto Amalfi, od którego wzięła się nazwa wybrzeża, może pochwalić się fantastycznymi, prawdziwie pocztówkowymi krajobrazami. Wysokie białe domki, piętrzące się na zboczu doliny, naprzeciwko morza, tworzą niesamowitą scenerię. Pięknie prezentuje się też historyczne i handlowe centrum.

Amalfi
fot. Shutterstock

Za sprawą różnorodnych fasad, balkonów i ukwieconych murów prezentuje się bardzo malowniczo. Są również wąskie uliczki, schodki i placyki z fontannami.  Wielbiciele zwiedzania mogą odwiedzić zabytkową katedrę ufundowaną w IX wieku i wielokrotnie przebudowywaną w późniejszych stuleciach.

3. Ravello

Na Wybrzeżu Amalfitańskim nie można także pominąć Ravello, którego historia sięga V wieku n.e. Ta urokliwa miejscowość, zawieszona niejako między niebem a morzem, zachwyca swoim wyglądem, na który składają się wąskie uliczki, schodki i pasaże przyczepione do zbocza wzgórza. Miejscem tym zachwyciło się wielu artystów, a wśród nich D.H. Lawrence, Virginia Woolf czy Joan Miró. Obowiązkowym punktem odwiedzin powinna być Villa Rufolo zbudowana w XIII wieku przez zamożną rodzinę Rufolo. Z tarasów willi roztacza się fantastyczny widok na zatokę Maiori i zatokę Salerno. Warto zobaczyć również imponującą Villę Cimbrone, wybudowaną na początku XX wieku. Duże wrażenie robi taras ozdobiony marmurowymi posągami. Rozciąga się stąd wspaniała panorama.

Zobacz także

5. Sorrento

Wiele osób nazywa to miejsce jednym z najelegantszych miast na południu Europy. Sorrento dominuje nad szeroką zatoką. Tym, co najbardziej kusi i zachwyca w tym miejscu, to olbrzymie plantacje drzew pomarańczowych i cytrynowych, które opanowały nie tylko miasto, ale też okoliczne miejscowości. Wielbiciele zwiedzania mogą przespacerować się historycznym centrum, gdzie największą uwagę zwraca barokowy kościół św. Franciszka z charakterystyczną dzwonnicą. Tuż obok znajdują się ogrody Villa Comunale z pięknym punktem widokowym na Zatokę Neapolitańską. Miejsce to zyskało większy rozgłos za sprawą kręconej tu w 2012 roku produkcji „Wakacje w Sorrento” z Piercem Brosnanem w jednej z głównych ról.

6. Pompeje

W 79 roku n.e. pod grubą warstwą wulkanicznego popiołu zniknęło to 20-tysięczne miasto. Pompeje nie były jednak jedynym miastem zniszczonym wskutek erupcji Wezuwiusza. Na skutek wybuchu wulkanu przestały istnieć również dwa inne – Herkulanum i Stabiae. Popiół, który pokrył Pompeje, zakonserwował niejako cały obszar – dzięki temu historykom udało się odtworzyć domy, ulice i poznać codzienne życie mieszkańców.

Pompeje
fot. Shutterstock

Warto zwrócić uwagę na świątynię Jowisza (z II wieku p.n.e.), teatry (wśród nich Teatro Grande i Odeon) czy domy pompejańskie (w tym największy w Pompejach Dom Fauna). Jeśli na zwiedzanie Pompejów wybieramy się w miesiącach letnich, należy pamiętać, że ulice miasta są wówczas spalone słońcem i konieczne jest zabranie nakrycia głowy oraz zapasu wody.

7. Wezuwiusz

To jeden z „najsławniejszych” aktywnych wulkanów we Włoszech. „Neapol żyje w cieniu Wezuwiusza” – mówią niektórzy. I sporo w tym prawdy, bo zarówno samo miasto, jak i jego okolice zwrócone są w stronę wznoszącej się w oddali sylwetki wulkanu.

Wezuwiusz
fot. Shutterstock

Obecnie to uśpiony wulkan, który przybywający mogą podziwiać z daleka lub też z bliskiej odległości, stojąc na samej krawędzi krateru. Do Wezuwiusza jeżdżą autobusy z Pompejów, można również podjechać kolejką Circumvesuviana do Ercolano i tam złapać autobus.

Przeczytaj także:

•  Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić

•  Sycylia: najpiękniejsze miejsca i sposoby na tanie podróżowanie

•  Sardynia: włoska wyspa szczęśliwości

___

RadioZET.pl/NC