Zamknij

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
fot. Materiały prasowe

Wielowiekowe zabytki i ciekawe miejsca – to magnesy, które przyciągają gości z całego świata do stolicy Dolnego Śląska. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie we Wrocławiu.

Rynek

Spacer po najważniejszych zabytkach zaczynamy od starówki. Wszystkie drogi prowadzą na rynek. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie centralny plac miejski należy do największych zespołów urbanistycznych tego typu w Europie. Ma aż 213 metrów długości i 178 metrów szerokości.

Po wejściu na rynek od razu rzuca się w oczy późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą. Jest on siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia (Stary Ratusz) oraz władz miejskich (Nowy Ratusz). Pierwsza budowa w kilku etapach zajęła około 250 lat (od końca XIII w. aż po wiek XVI). Na środku rynku można również zobaczyć pozostałości po Sukiennicach, niegdyś jednego z głównych miejsc handlu we Wrocławiu.

Rynek z czterech stron otacza 60 mieszczańskich kamienic, z których najcenniejsze są Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem (mieści się tu Muzeum Pana Tadeusza opowiadające o polskiej epopei narodowej) oraz Jaś i Małgosia. Jeden z najmłodszych elementów rynku to charakterystyczna fontanna, która jest dostępna dla mieszkańców i zwiedzających od 2000 roku.

Rynek pełen jest kawiarni i restauracji, w których skosztować można specjałów z różnych stron świata. Szczególnie jednak warto wybrać te, które serwują kuchnię dawnego Wrocławia. Rynek tętni życiem przez cały rok. To tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości czy okolicznościowe imprezy, jak Jarmark Bożonarodzeniowy czy Sylwester pod gołym niebem.

Dzielnica Czterech Wyznań

W bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się unikatowa Dzielnica Czterech Wyznań, nazywana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. W odległości zaledwie 300 m znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.

Od 15 lat Dzielnica połączona jest ścieżką kulturową. Do wyboru jest również ścieżka historyczna. Poza podziwianiem architektury sakralnej, można tutaj również wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Wśród nich cykl koncertów i wystaw, organizowany pod nazwą „Lato w synagodze Pod Białym Bocianem”. W Dzielnicy bardzo łatwo można znaleźć również liczne restauracje, kawiarnie, puby i kluby muzyczne. Warto pamiętać, że nieopodal znajduje się także Pałac Królewski z wystawą opowiadającą historię Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bazylika Św. Elżbiety

Na wrocławskiej starówce znajduje się wiele zabytkowych kościołów. Wśród nich bazylika Św. Elżbiety – gotycka świątynia z XIII wieku. W środku znajdują się organy, na których grywał sam Fryderyk Chopin. Niestety, w 1976 roku doszło do pożaru, który doprowadził do zniszczenia cennego instrumentu. Nad odbudową i restauracją organów pracują polscy, niemieccy i belgijscy specjaliści. Wielka inauguracja organów odbędzie się jesienią 2021 roku. Wrocławskie kościoły to również idealne miejsca do podziwiania panoramy stolicy Dolnego Śląska i okolic. Wśród nich 97-metrowa wieża Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz słynny Mostek Czarownic, na którym znajduje się punkt widokowy.

Collegium Maximum Uniwersytetu Wrocławskiego

Spacerując po historycznym centrum Wrocławia nie można pominąć monumentalnego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się w największym barokowym kompleksie miasta, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. W gmachu głównym najstarszej wrocławskiej uczelni znajduje się muzeum, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina. Urzeka ona bogatymi zdobieniami oraz freskami Johanna Christopha Handke.

w8

Będąc na miejscu koniecznie trzeba zobaczyć muzyczny zakątek uniwersyteckiego gmachu – Oratorium Marianum. W auli, tak jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów. Warto również wspomnieć o dawnym obserwatorium astronomicznym, mieszczącym się w Wieży Matematycznej.

Można podziwiać w niej m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na rok 1665 cyrkiel Galileusza. Na wieży znajduje się punkt obserwacyjny. Gmach główny wrocławskiej Almy Mater zdobył rozgłos przez futurystyczną portiernię w kształcie jaja. Znalazła się ona w finale prestiżowego konkursu CODAawards, oceniającego sztukę w architekturze i przestrzeniach publicznych.

Ostrów Tumski

Wyspa w środku lądu? Takie rzeczy tylko we Wrocławiu. Ostrów Tumski to dawny gród z tysiącletnią tradycją, który dał początek miastu. Przez stulecia był otoczony wodami Odry, ale wraz z rozwojem miasta na początku XIX wieku zostały zasypane odnogi rzeki. Najokazalszym zabytkiem jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu.

w9

Od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które posiadają ogromną wartość historyczną i artystyczną. Obecnie znajduje się w remoncie. Wśród nich znaleźć możemy słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Najstarszą budowlą na Ostrowie jest kameralny, późnoromański kościół pw. Św. Idziego, pochodzi z początków XIII wieku. Popularnym miejscem spotkań i atrakcją turystyczną jest Most Tumski pomiędzy Wyspą Piaskową a Ostrowem.

Panorama Racławicka

Poza starówką Wrocław również oferuje wiele interesujących atrakcji. Prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników XIX-wiecznej sztuki i historii jest Panorama Racławicka. Eksponuje dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Obraz powstawał przez 9 miesięcy i pierwotnie był prezentowany we Lwowie, a po II wojnie światowej trafił do Wrocławia. Dzieło o wymiarach 15 x 120 metrów zostało umieszczone w zbudowanej rotundzie, a specjalnie przygotowana scenografia nadaje mu trójwymiarowości.

Podczas zwiedzania widzowie mogą posłuchać komentarza na temat historii obrazu, postaci i wydarzeń, które przedstawia aż w 16 językach (w tym po koreańsku, japońsku, chorwacku oraz esperanto). Dla osób niewidomych dostępny jest opis w formie audiodeskrypcji. W tym roku Panorama obchodzi swoje 35. urodziny.

Panorama Racławicka będzie niedostępna dla zwiedzających od 1 sierpnia przynajmniej do końca marca 2021 roku. Powodem są prace przy modernizacji budynku, na które Muzeum Narodowe We Wrocławiu otrzymało z Unii Europejskiej ponad 18 milionów złotych.

Hala Stulecia

Z pereł architektury Wrocławia należy również wspomnieć o Hali Stulecia. Została zaprojektowana przez wybitnego architekta Maxa Berga i powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w stulecie bitwy pod Lipskiem.

w10

Niegdyś była to największa na świecie kopułowa konstrukcja żelbetowa. Posiada sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły Panteonu rzymskiego, a jej waga stanowi jedynie 42 procent jego masy. Przed czternastoma laty została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin jej twórcy.

Tuż obok Hali Stulecia znajduje się Pawilon Czterech Kopuł. Ten oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje sztukę współczesną m.in. Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Jerzego Nowosielskiego. Stolica Dolnego Śląska jest domem dla kilkunastu muzeów – publicznych i prywatnych. Wśród nich znajdują się Muzeum Etnograficzne, MovieGate – Galeria Sztuki Filmowej Wrocław, Muzeum Teatru, Muzeum Człowieka czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Natura

Spragnieni kontaktu z naturą? Zielony Wrocław to przede wszystkim okolice Odry – szczególnie Promenada Staromiejska, Bulwar Xawerego Dunikowskiego oraz Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. W okolicach starówki znajduje się również kilka wysp. Najbardziej zieloną z nich, idealną dla spacerowiczów, jest Wyspa Słodowa.

w11

Szukasz dodatkowych informacji i inspiracji o zwiedzaniu Wrocławia?
Sprawdź poniższe linki:

www.visitwroclaw.eu

https://www.facebook.com/visitwro/

https://www.instagram.com/visitwro/