Zamknij

Coraz więcej agresywnych pasażerów w samolotach. Rekordowa liczba incydentów na pokładzie

15.06.2021 12:10
Pokłąd samolotu
fot. Shutterstock

Mimo pandemii wciąż nie brakuje agresywnych i uciążliwych pasażerów. Linie lotnicze zgłosiły w tym roku do amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) ok. 3 tys. przypadków niezdyscyplinowania podróżujących. To bardzo niepokojące dane, biorąc pod uwagę fakt mocno ograniczonej liczby lotów na całym świecie przez ostatnie kilkanaście miesięcy. 

Federalna Administracja Lotnictwa prowadzi dochodzenie w sprawie największej liczby podejrzeń o naruszenie prawa federalnego, odkąd zaczęła rejestrować incydenty z udziałem niezdyscyplinowanych pasażerów w 1995 roku – podaje kanał informacyjny ABC News.

FAA przyjrzała się 394 incydentom w tym roku, w których pasażerowie prawdopodobnie złamali prawo poprzez "zakłócanie obowiązków członka załogi". Zwykle FAA zajmuje się 100-150 doniesieniami o takim zachowaniu w danym roku.

Ok. 3 tys. incydentów na pokładzie z udziałem pasażerów

W maju agencja ogłosiła plany nakładania kar w wysokości od 9 tys. do 32 750 dolarów w ramach nowej polityki "zero tolerancji" dla braku dyscypliny na pokładzie wśród podróżnych. Nastąpiło to po wzroście incydentów z nieposłusznymi pasażerami w związku z odmową noszenia masek i styczniowymi zamieszkami na Kapitolu USA.

Rzeczniczka związku zawodowego reprezentującego stewardesy linii lotniczych Southwest, Lyn Montgomery, powiedziała, że zauważyła, iż incydenty zaczęły eskalować od czasu zmiany polityki FAA.

W minionym miesiącu linie lotnicze Southwest i American ogłosiły, że nie wznowią zgodnie z planem podawania alkoholu podczas lotu po zaatakowaniu stewardesy przez pasażerkę. Doszło również do innych incydentów podczas tego lotu.

Montgomery powiedziała, że chciałaby, aby linie lotnicze częściej korzystały ze swoich "wewnętrznych list zakazu lotów" - tak jak to miało miejsce w przypadku agresywnej pasażerki Southwest, która została poinformowana, że ma stały zakaz latania z tym przewoźnikiem.

Źródło: PAP