Zamknij

Coraz częściej planujemy urlop w Polsce. To będą polskie hity tegorocznych wakacji

Nina Czochara
08.05.2019 15:56
Sopot
fot. Shutterstock

W pierwszym kwartale tego roku o ponad 30 procent wzrosła liczba wyszukiwań noclegów na wakacje w Polsce w porównaniu z tym samym okresem roku 2018 - wynika z analizy wyszukiwarki Kayak.pl. Nasz kraj stał się popularnym celem urlopowym nie tylko wśród Polaków, ale też zagranicznych turystów. Które miasta cieszą się największą popularnością?

Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Wręcz przeciwnie. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej planują wakacje w kraju. O urlopie w Polsce częściej myślą też turyści z zagranicy. Od stycznia do kwietnia o 32 procent więcej Polaków szukało noclegów na lato w Polsce w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - podaje Kayak.pl. 

Ulubione miasta wśród polskich turystów

Które miejsca w kraju najczęściej planują odwiedzić Polacy? W sezonie letnim największą popularnością cieszą się nadmorskie kurorty. W pierwszej dziesiątce znalazły się zarówno duże miasta, jak i mniejsze nadbałtyckie miejscowości takie jak: Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot, Gdynia, Międzyzdroje i Świnoujście.

Jednak nie zdominowały one czołówki rankingu. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przez cały rok. Tuż za nią, na drugim miejscu, uplasowało się Zakopane.

Stare Miasto Warszawa
fot. Pixabay

Zobacz także

Polska coraz popularniejsza za granicą

Większe o 9 procent zainteresowanie Polską wykazali turyści zagraniczni. O urlopie w Polsce najczęściej myślą Brytyjczycy, Amerykanie i Hiszpanie, jednak największy, ponad 100-procentowy wzrost liczby wyszukiwań lotów do Polski na okres wakacyjny odnotowały Korea Południowa, Liban i Mongolia. Przyjazd do Polski rozważa też więcej turystów z Islandii, Arabii Saudyjskiej i Chile.

Które miasta są najbardziej popularne? Cudzoziemcy najchętniej odwiedzają największe miasta: Warszawę, Kraków, Katowice i Gdańsk i to one znalazły się na czele rankingu. Co ciekawe, największy wzrost liczby wyszukiwań zaliczyły Katowice - wyniósł on aż 126 procent. Wśród miast wyróżniły się również Mikołajki i Poznań z odpowiednio 107-procentowym i 64-procentowym wzrostem. Z kolei największy, ponad 70-procentowy spadek wyszukiwań zaliczył Wrocław.

Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów i hoteli na Kayaku.pl od 1 stycznia do 2 kwietnia 2018 i 2019 roku dla podróży od 1 czerwca do 30 września 2018 i 2019 roku.

Zobacz także