Zamknij

U wybrzeży Brazylii narodził się cyklon. To ewenement na skalę światową

23.04.2021 14:50
Cyklon
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach u wschodniego wybrzeża Brazylii uformował się cyklon tropikalny. Samo zjawisko nie jest niczym zaskakującym, natomiast w tym regionie pojawia się ekstremalnie rzadko. Dlatego właśnie zaskoczyło mieszkańców i specjalistów.

Niedawno pisaliśmy o tym, że niedaleko Filip narodził się supertajfun, który mógł zagrozić życiu i zdrowiu tysięcy mieszkańców pobliskich wysp. Szczęśliwie przeszedł on wzdłuż krawędzi archipelagu i na lądzie odczuwalny był wyłącznie w postaci ulewnych deszczów i wiatru osiągającego prędkość 120 km/h. Warto pamiętać o tym, że powstawanie tajfunów w takich rejonach jak Filipiny nie jest niczym dziwnym.

Tego samego nie można powiedzieć o wschodnim wybrzeżu Brazylii, gdzie wody oceaniczne są zbyt chłodne, aby formowały się takie zjawiska. Jednak w ostatnich dniach właśnie w tym rejonie powstał subtropikalny cyklon, któremu dano na imię Potira. To światowy ewenement.

Cyklon u wybrzeży Brazylii. To ewenement na skalę światową

Zarówno mieszkańcy wschodniego krańca Brazylii, jak i śledzący sytuację meteorologiczną specjaliści zapamiętają ostatnie dni na dłużej. Wszystko za sprawą silnego cyklonu Potira, jaki uformował się w tych okolicach.

Zwykle bowiem w takich miejscach nie tworzą się tego typu zjawiska, gdyż są one charakterystyczne dla bardzo ciepłych wód oceanicznych - mających temperaturę powyżej 26 stopni Celsjusza. Tym razem jednak było inaczej.

Potira narodził się na wschód od Brazylii. Cyklon subtropikalny, który powstaje nad chłodniejszą wodą i występuje na świecie coraz częściej, niesie ze sobą najczęściej ulewne deszcze i bardzo silny wiatr. Tak też było w tym przypadku.

Na szczęście poza obfitymi opadami i zawieruchą mieszkańcy nie odnotowali dodatkowych skutków szalejącego cyklonu. Zjawisko jednak udało się nagrać, a wideo trafiło do sieci. Zobaczcie, jak wyglądało.

Źródło: Twoja Pogoda