Zamknij

Cypr Północny. Zamiast obowiązkowej kwarantanny, elektroniczna opaska dla turystów

28.05.2021 11:56
Cypr Północny. Zamiast obowiązkowej kwarantanny, elektroniczna opaska dla turystów
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Cypru Północnego mają wprowadzić nową zasadę, która zwolni przyjeżdżających do kraju turystów z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny. Podróżni będą musieli jednak spełnić dwa warunki - nie opuszczać hotelu oraz nosić elektroniczną opaskę.

Jak podaje portal Rp.pl za turecką gazetą "Hurriyet Daily", nowe zasady mają zacząć obowiązywać od poniedziałku, 7 czerwca. Czy możliwość uniknięcia obowiązkowej kwarantanny sprawi, że Cypr Północny stanie się największym hitem tegorocznych wakacji?

Cypr Północny zwolni turystów z kwarantanny. Trzeba jednak spełnić dwa warunki

Do tej pory turyści, którzy zdecydowali się na podróż na Cypr Północny, byli zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe oraz do wykonania dwóch testów PCR w kierunku koronawirusa. Już w najbliższym czasie ma się to zmienić. 

Podróżni, którzy będą chcieli udać się na 5-dniowy wypoczynek w kraju bez odbywania izolacji, muszą spełnić dwa warunki. Po pierwsze pozostać w hotelu przez cały okres pobytu. Po drugie zgodzić się na noszenie elektronicznej opaski monitorującej ich przemieszczanie się. Ponadto turyści zobowiązani są do ściągnięcia specjalnej aplikacji stworzonej przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, która zostanie sparowana z bransoletką.

Co ciekawe, władze Cypru Północnego tego typu opaski wprowadziły już jakiś czas temu. Początkowo były one wykorzystywane przez dorosłych z dziećmi oraz seniorów przy odbywaniu kwarantanny w domach. Później zdecydowano o uruchomieniu tzw. zamkniętej turystyki dla ograniczonej liczby osób na trzy dni. Próba ta zakończyła się sukcesem, więc rząd postanowił pójść o krok dalej.

Nowa zasada zwalnia turystów jednak wyłącznie z kwarantanny. Nadal podróżni będą musieli wykonać dwa testy w kierunku COVID-19. Pierwszy najwcześniej 72 godziny przed podróżą, a drugi po przylocie na lotnisku Ercan.

Nowe zasady wejdą w życie 7 czerwca. Oferta dotyczy wybranych hoteli i będzie ograniczona do 10 czarterów tygodniowo.

RadioZET.pl/Rp.pl