Zamknij

Wakacje na Cyprze. Polacy muszą pokazać negatywny wynik testu na COVID-19

13.08.2020 09:45
Lara Beach, Cypr
fot. Shutterstock

Cypr przeniósł Polskę na listę krajów kategorii B. Od 14 sierpnia polskich obywateli obowiązują dodatkowe obostrzenia. Podróżujący na Cypr muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. 

Władze Cypru określiły dwie kategorie państw (A i B), z których można podróżować na Cypr. Do tej pory Polska znajdowała się w grupie A, czyli państw o niskim wskaźniku zachorowań na COVID-19. Od 14 sierpnia nasz kraj zostaje jednak przesunięty do kategorii B. Wiąże się to z kolejnymi ograniczeniami dla podróżujących. 

Cypr. Obowiązkowe testy na COVID-19 dla Polaków

Osoby podróżujące na Cypr z państw zaliczonych do kategorii B (w tym również Polska) muszą okazać przed wejściem na pokład samolotu negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zaświadczenie o wyniku testu na COVID-19 będzie uznane tylko wtedy, jeżeli będzie zawierało następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu (musi to być molekularny test RT-PCR, wszelkie inne testy na przeciwciała/antygeny nie będą akceptowane), imię i nazwisko osoby poddanej testowi oraz wynik testu.

Cyprus Flight Pass: przepustka na Cypr

Co więcej, osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed wyjazdem wypełnić specjalny formularz (Cyprus Flight Pass), który uprawnia do wjazdu na teren kraju. W ankiecie trzeba m.in. wpisać dane kontaktowe i szczegóły lotu, poinformować o powodzie wyjazdu na Cypr oraz podać adres, pod którym będzie się przebywać. Jest tam również deklaracja, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą. 

Za brak wypełnionego formularza można otrzymać mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu na obecność koronawirusa lub nawet odmowę wjazdu na teren kraju. 

Źródło: gov.pl, Onet