Zamknij

Cypr pokryje koszty wakacji, jeśli turysta zachoruje na COVID-19. Jest deklaracja władz

Redakcja
28.05.2020 09:22
Cypr
fot. Pixabay

Cypr robi wszystko, aby przyciągnąć jak największą liczbę turystów. Władze wyspy zobowiązały się nawet, że w przypadku zakażenia koronawirusem w czasie wakacji, pokryją koszty zakwaterowania, leczenia i wyżywienia chorych oraz ich rodzin. Turyści będą musieli zapłacić jedynie za przejazd na lotnisko i lot powrotny do domu.

Deklaracja rządu Republiki Cypryjskiej została wysłana we wtorek do rządów, linii lotniczych i organizatorów wycieczek. Opisano w niej surowe procedury sanitarne, które władze wprowadzają w celu pozyskania wczasowiczów. 

W liście, podpisanym przez ministrów spraw zagranicznych, transportu i turystyki, podkreślono, że Cypr ma jeden z najniższych wskaźników zachorowań na COVID-19 w Europie po przetestowaniu ponad 10 procent populacji. Agencja Reutera podała, że liczba zakażeń na wyspie nie przekroczyła 950 przypadków, zmarło 17 osób.

Wakacje na Cyprze. Władze pokryją koszty pobytu

W deklaracji opisano surowe procedury sanitarne, które władze wprowadzają w celu pozyskania turystów. Co się zmieni?

Pasażerowie przybywający na Cypr będą musieli okazać negatywny wynik testu na obecność wirusa przed wejściem na pokład samolotu i być może będą musieli nosić maski przez cały lot. Temperatura zostanie im zmierzona po przylocie na wyspę.

Podczas pobytu osoby, które nie należą do tej samej grupy, będą zobowiązane do utrzymywania dystansu od innych. Regularnie dezynfekowane leżaki będą znajdować się w odległości dwóch metrów od osób nienależących do tej samej grupy. Personel hotelu będzie zobowiązany do noszenia maseczek, a pokoje będą dezynfekowane po każdym turnusie.

W restauracjach, barach, kawiarniach i pubach stoły będą znajdować się w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie. Nie jest jasne, jakie zasady będą obowiązywały w klubach nocnych.

Co więcej, 100-osobowy szpital będzie przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów, którzy uzyskają wynik pozytywny na obecność wirusa SARS-CoV-2. Ponad 110 łóżek na oddziałach intensywnej terapii i 200 respiratorów zostanie zarezerwowanych dla pacjentów w stanie krytycznym. Oprócz tego hotel z 500 pokojami będzie przeznaczony wyłącznie na kwarantannę dla członków rodziny pacjentów i ich bliskich.

Zobacz także

Loty z Polski na Cypr od 20 czerwca

Międzynarodowe podróże lotnicze na Cypr rozpoczną się 9 czerwca z Grecji, Malty, Bułgarii, Norwegii, Austrii, Finlandii, Słowenii, Węgier, Izraela, Danii, Niemiec, Słowacji i Litwy. Od 20 czerwca możliwe będą również ze Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech.

Lista przedstawiona 22 maja przez ministra transportu nie obejmuje Wielkiej Brytanii i Rosji, czyli krajów, z których pochodzi większość odwiedzających Cypr. Urzędnicy twierdzą, że zostanie ona rozszerzona na następne państwa w zależności od oceny sytuacji epidemicznej.

Turystyka jest kluczową gałęzią gospodarki na Cyprze i składa się na 13 proc. gospodarki tego kraju - przypomina AP. W bieżącym roku z powodu pandemii koronawirusa Cypr ma stracić aż 70 proc. ze spodziewanych 2,6 mld euro dochodu z turystyki.

ZOBACZ TAKŻE:

• Chorwacja planuje otworzyć granice dla Polaków. Kiedy można planować wakacje?

• Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

___

Źródło: RadioZET.pl/PAP/NC